| bogdan1298 a întrebat:

Am 19 ani si am terminat liceul ai ma pregatesc sa intru la facultate anul urmator si de cand am termiant liceul nu mai sunt asigirat medical si am ceva probleme la rinichi si fara asigurare e si scump si in caz de urgenta nu te poate interna la spital asa am inteles de la cineva. Cum as putea sa imi fac asigurare medicala.avand in vedere faptul ca parintii sunt plecat in strainatate si nici ei nu au asigurare in Romania doar in Germania si nu pot fi coasigurat doar. daca este vreo metoda sa imi platesc eu o aseigurare medicala dar la ce usi trebuie sa bat ca sa pot face o asigurare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Te duci cu CI la casa de asigurari de sanatate din judetul in care domiciliezi si inchei un contract de asigurare ca persoana fara venituri. Iti spun ei cat ai de plata pe luna, e echivalent cu cat plateste un salariat cu salariul minim. Te trimit la ANAF sa platesti si pe baza contractului si a primei plati iti vor emite cardul de sanatate (in caz ca nu ai deja). Este posibil sa te puna sa platesti si retroactiv, probabil iti vor cere certificat fiscal de la ANAF ca nu ai niciun venit pe numele tau. Iti spun la Casa de Asigurari exact de ce acte ai nevoie.

1 răspuns:
| jocker007 a răspuns:

Te duci la cas in judetul in care esti tu domiciliat si platesti asigursre 80 de lei pe luna.Asa am facut si eu.