| dragualexandru88 a întrebat:

Buna seara, am avut mai multe operatii de unghie incarnata si am facut si o operatie de remodelare de la matrice, ca unghia sa nu mai creasca in carne dar din pacate acum creste un colt care inteapa carnea si tot nu pot sa il smulg deoarece este foarte dureros. Stiti vreo modalitate pentru a scapa de tot de aceasta problema? Sau macar daca as da cu spray cu anestezie inaintea injectiei ar ameliora durerea? Zona este extrem de sensibila si dureroasa (am si diabet)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Va trebui sa scoti acel colt pentru ca poate provoca infectii si dureri destul de mari.
Poti incerca asta acasa, dar sa te asiguri ca vei scoate tot coltul, fara a lasa resturi care se pot infecta sau sa tai doar o bucata, lasand restul sa creasca in continuare in carne.

In primul rand, degetul trebuie tinut in apa calduta cateva minute pentru a putea taia mai usor. Daca doare foarte tare, poti aplica spray sau unguent pe baza de lidocaina pentru a amorti putin locul. Taie precis cu o forfecuta cat mai finuta, eventual pentru cuticule.

Ulterior, incearca sa iti tai si sa iti pilesti periodic unghia pentru a evita sa mai creasca asa.

| Iote a răspuns:

Coltul trebuie scos. Si avand diabet, recomand sa mergi la chirurgie, nu sa o faci acasa.
Parerea mea este ca toata problema porneste de la taierea gresita a unghiilor. Le tai drept, dupa moda? Ia incearca sa le tai de fiecare data rotunjindu-le, taind mereu colturile.