| AnaysMara a întrebat:

Buna seara am nevoie de ajutor poate ați avut și voi o problema asemănătoare.Am un nepoțel de doua luni și a fost internat în spital de trei ori până acum cu diaree in spital îl alimentează cu mucilagiu de orez își revine bebelușul acasă când îi pun cate doua masuri de lapte in mucilagiu iar revine diareea va rog să-mi dați un sfat unde as putea merge cu el că la spital nici un rezultat.Precizez că îi dau lapte praf formula ALFARE momentan cu mucilagiu.Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

În mod normal nu ar trebui să primească altceva decât lapte la 2 luni. Doctorul nu a zis nimic? Nu v-a dat niciun sfat? Urmăreşte să îl hidratezi cum trebuie şi măsoară-i temperatura. Indicat ar fi să fie sub supraveghere medicală la spital.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Bună seara!

Dacă micuțul a ajuns de mai multe ori în spital și tot face diaree, clar e nevoie de ceva mai multă atenție. Dacă formula ALFARE nu îi priește și de fiecare dată când îi pui două măsuri de lapte îi revine problema, ar fi bine să-l duci la un pediatru gastroenterolog. S-ar putea să aibă o intoleranță la laptele praf sau altceva ce îi irită sistemul digestiv.

Între timp, important e să se mențină hidratat. Dacă la spital nu te-au lămurit prea bine, insistă să vezi un specialist care chiar să îți ofere o soluție clară. E mai bine să îl vadă un doctor adevărat, că cel pe care l-ați vizitat dvs. nu e normal la cap!

Sper să găsești o rezolvare cât mai repede! Doamne ajută!
Dr. Mihailovici S.