| Anca95 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra.Tatalui meu i-a aparut de curand un fel de alunita. Aparent este prinsa intr-un anumit punct.Este destul de maricica si parca e piele moarta.Problema este ca este in zona centurii pelviene si este are loc forta de frecare cand merge.Credeti ca este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Orice alunita aparuta peste varsta de 25 de ani se extirpa de urgenta. Orice alunita supusa unui stres fizic (frecare, rupere) se extirpa. Astea sunt regulile de baza referitoare la alunite.
Poate sa nu fie grav, dar nu are rost sa riste.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să-l vadă cât mai curând un dermatolog.
Pa, pa.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Salutare!
Trebuie să aibă mare grijă cu ea să nu se rupă. Tatăl meu a avut un coleg de serviciu care a murit din cauza faptului că şi-a rupt o aluniţă din greşeală. Nu vreau să te sperii însă nu e de glumă cu ele, pot fi periculoase.
Pa-pa!

| Anca95 explică:

Ai are loc*

| maryan1997 a răspuns:

Depinde daca este cancerigena sau nu

| maryan1997 a răspuns:

Da poate sa o cauterizeze