| SoP222 a întrebat:

Am nevoie urgent de un raspuns... Acum 10 minute am fost la baie si dupa un scaun normal a curs putin sange (din cate am inteles asta e un simptom al hemoroizilor, eu nu am hemoroizi ), eu cred ca m-am ranit putin la anus din greseala in timp ce ma stergeam la fund (obisnuiesc sa bag degetul in fund cu hartie igienica in timp ce ma sterg, nu radeti, folosesc doar hartie fina ). Am 15 ani (baiat) si nu am avut dureri de burta recent (am avut o durere acu o saptamana ). Ce credeti ca e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil te-ai ranit din cauza modului incorect in care te stergi. Ar trebui sa te stergi fara sa insisti si numai in exterior si apoi, logic, sa te speli.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi indicat sa te speli decat sa iti introduci degetelul, nu crezi? cred ca te-a "ranit" singurel.
Asta in caz c a scaunul nu este prea tare.
Sarbatori fericitehappy

| Cristi3000 a răspuns:

Posibil sa fi atins vreo vena din intestinul gros(fund), in momentul in care ai bagat degetul in fund.Venele care se afla in intestinul gros(fund) sunt mici si subtiri. Daca mai sangerezi, viziteaza un medic, iti va spune care e problema mai bine...

| PaulButa a răspuns:

Prostia ta.Sigur degetul sau doar ai avut impresia ca e degetul?laughing)