| alooooooooooo1111 a întrebat:

Buna seara
am o intrebare banala in legatura cu ochelarii
voua cat timp va luat pana vi sau obisnuit ochi si cand nu erau obisnuiti ce vi se intampla adica vedeati altfel sau ce...

multumesc tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| GaG a răspuns:

Depinde de dioptriile tale in jur de 1-2 saptamani bafta

| Sergiu999 a răspuns:

Depinde de dioptriile tale... eu am -1.5 si -1.25 si mi-a luat cam 2 sapt dar deca ai dioptrii mai mari dureaza ceva...

| alooooooooooo1111 explică (pentru Sergiu999):

Am -1 dioptri si a trecut o luna si tot degeaba adica nu m-am obisnuit cu ei

| darkgirl58 a răspuns (pentru alooooooooooo1111):

Stai chill te obisnuiesti eu am -75 si -50 si ii port circa 10 ore pe zi, dupa ce te obisnuiesti cu ei pai... o sa ti se para ciudata cand ii dai jos de la ochi si pana sa ma obisnuiesc cu ei ori ma durea capul ori imi oboseau ochi. Incearca sa-i porti cat mai des

| Sergiu999 a răspuns (pentru alooooooooooo1111):

Eu am mai purtat ochelarii înainte si poate a durat mai puțin, că eu doar am schimbat dioptriile ....Totuși o lună e prea mult, poate nu sunt dioptriile tale... O luna e mult prea mult.

| alooooooooooo1111 explică (pentru Sergiu999):

Pai acum o luna m-am dus la doctora si mi-a zis ca am astignamtism si miopie (nu le am cu asa ceva laughing )
si am -1 asa scrie pe foaie
eu vad dublat si ieri m-am dus din nou si a spus ca trebuie sa port ochelari non-stop
eu ii port doar akas si atat dar ii port in permanenta acasa
acum doctora mi-a spus ca sa ii port si la scoala...
cica nu am ochii invatati cu ochelarii pentru ca eu am 17 ani si pana acum nu am purtat niciodata ochelari de aceea vad eu dublu spun ce mi-a zis doctora...
eu ma speri pentru ca mi-e frica sa nu ajung sa vad dulbu...

de aia intreb acum mi-a zis sa ma duc din nou peste o luna ca sa vada...

deci voi ce credeti. sper sa intelegti ce am scris happy multumesc tongue

| Netu_Claudia_1992 a răspuns (pentru alooooooooooo1111):

DR. ta e... wow. nu mai trece pe acolo si nu iti maltrata ochii, poti sa arunci ochelarii

| Netu_Claudia_1992 a răspuns:

Oameni buni, nu trebuie sa treaca nici o secunda sa se obisnuiasca ochii cu ochelarii! daca sunt facuti bine trebuie sa fi confortabil cu ei din prima secunda! SCHIMBATI-VA DR. OFTALMOLOG