| Cosminaaa2001 a întrebat:

Buna seara! Am o intrebare.Pentru avort medicamentos se iau 4 miroprostol
iar inainte doar o pastila de mifepristona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Prima dată se ia pastila de Mifegyne, este corect. Mifegyne este un antagonist al hormonului Progesteron care opreşte sarcina din evoluție. Pastilele de Misoprostol, se pot pune în vagin - aşa este cel mai recomandat. Misoprostolul este o Prostaglandină sintetică ce are ca efect contracțiile uterine şi eliminarea sarcinii. Trebuie să laşi cel puțin 24h între Mifegyne şi Misoprostol (se mai numeşte şi Cytotec).

| Cosminaaa2001 explică (pentru StudentLaMedicina):

Deci Mifegyne se ia doar o data ca o pastila normala?

| Cosminaaa2001 explică:

Eu am auzit ca sunt si injectii penteu aceasta

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Cosminaaa2001):

Da, trebuie să o iei în fața medicului. După ce ai luat Mifegyne nu te mai poți răzgândi, trebuie să iei la 24h Misoprostol. Pastilele de Misoprostol le poți lua acasă, dacă ai pe cineva să stea cu tine.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Cosminaaa2001):

Injecțiile se fac în cazul în care sarcina este în afara uterului. De obicei Mifegyne se înghite, iar Misoprostolul se introduce în vagin.

| Violleta2022 a răspuns:

Avortul medicamentos se face numai la spital sau clinica privata de obstretica -ginecologie, fiindca pacienta trebuie tinuta sub observatie tot timpul, pana elimina embrinul si placenta.
Riscul masiv sa nu elimini tot si sa faci infectie sau septicemie sis a mori, este atat de mare la acets tip de avort, incat nu este permis avortul medicamentos acasa.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Aş vrea să adaug că nu este niciun risc masiv de nimic. 2% dintre avorturile cu medicamente au nevoie de un chiuretaj după. Nu aş numi asta risc masiv de septicemie şi alte complicații.