| Deutza_5625 a întrebat:

Am o mica nelamurire... Mi-au aparut un fel de bubite ca la alergie pe majoritatea suprafetii corpului.Ma mananca si atunci cand le ating dor. sunt mici. Nu stiu daca ar putea fi varicela sau pojar sau ce mai poate fii, in fine am auzit si citit ca inainte de aceste boli ai anumite simptome cum ar fi cele de raceala. Pllss ajutor, nu stiu ce naiba se intampla! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ia un Claritine, este un antialergic și mâine dimineață mergi la medicul de familie să te vadă! Astăzi nu-ți mai faci nici baie și nici duș!
Sănătate.
Pa, pa.

| 0vidius a răspuns:

Du-te la medic sa vada exact ce ai. Orice boala se manifesta si se trateaza diferit in functie de fiecare bolnav, desi sunt anumite semne si simptome caracteristice fiecarei boli, ele au un caracter subiectiv individual fiecare om reactioneaza diferit in functie de fiecare boala in parte.

| kessu a răspuns:

Cred ca ai pojar sau varsat sau e din cauza la caldura

| fffandreeea a răspuns:

Si mie mi se intmpla la fel si mi s-a spus ca am mancat ceva care nu mia priit

| Edy1995 a răspuns:

Este varicela, am trecut si eu prin asta! Mancarimea este un simptom al varicelei, dar nu este bine sa te scarpini! Nu este bine sa iesi afara pana nu iti dispar! Daca e varicela nu trebuie sa te ingrijorezi ca iti va trece singura in cateva zile, maxim 2 saptamani! Daca nu esti sigura ca e asta consulta un medic!
Bafta! sper ca te-am ajutat!

| bibi99p3ty a răspuns:

Buna! Am avut varicela acum cateva luni...Ea se manifesta prin febra, dureri de cap etc.
Ca sa diferentiezi pojarul de varicela ar trebui ca la varicela sa fie bubitele umplute cu lichid...
Sincer nu e asa placut...
Sper ca te-am ajutat

| RoXxyy a răspuns:

Si mie mi-au aparut asa bubite. dupa ce m-am epilat.[cu lama] Si acum am bubite pe corp... Daca te-ai epilat e posibil sa fie din cauza asta... Daca nu nu stiu thinking