| Anonim907 a întrebat:

Buna seara am o problema de vreo câțiva ani cu stomacul de vreo 4ani si cv nu am fost niciodată la vreun control sau spital nu-si ce sa fac nu m-am dus pentru ca nu sunt asigurat am muncit cu carte de muncă acum o lună și am fost dat afara tot din cauza asta ca ma simteam mereu rău si nu puteam sa viu atent
În fiecare zi-i imi este rău foarte rău ma ustura si doare stomagul si ametesc foarte tare prima dată am avut arsuri si dupa durere stiu ca am ulcer dar nu l-am tratat niciodată din cauza ca nu sunt asigurat si nu prea imi pot permite să plătesc anumite sume de bani
Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Cine ti-a spus că ai ulcer, dacă nu ai fost la medic? Ai o gastrita și trebuie tratata așa cum trebuie fiindcă altfel reapare de 3 - 4 ori pe an. Încearcă de 3 ori pe zi înainte de mese câte o tabletă de Omeprazol 20 mg pentru 3 -4 săptămâni. Dacă nu trece, mai ia încă 2 săptămâni. Dacă tot nu trece atunci mergi la un laborator și cere o analiză pentru Helicobacter Pilory. Dacă apare, atunci trebuie dus la medic fiindcă se vindeca greu și trebuie un amestec a 2 -3 antibiotice + pansament gastric + dietă stricta + tratament de întreținere. Tine-ma la curent cu ce ai făcut! Numai bine!
P.S. Analiza de laborator nu-i scumpă, dar e definitorie!

1 răspuns:
| IComeNuts a răspuns:

Salut

nu prea te putem ajuta, insa iti pot da niste sfaturi
du-te la medicul de familie si spune-i despre faptul ca ai ulcer si ca ai nevoie de o reteta pentru medicamente de stomac mai ieftine

-renunta la cafea
-nu mai bea sucuri
-mananca dimineata, la pranz si seara si nu mai sari peste mese ( mananca mereu la aceleasi ore )
-nu manca citrice
-nu manca multa paine
-incearca sa ai un orar al somnului pus la punct, de exemplu sa te culci mereu la 00:00 si sa te trezesti mereu la 08:00
-daca fumezi, incearca sa fumezi doar dupa ce ai mancat
-renunta la alcool sau bea cat mai putin posibil
-bea multa apa (3-4 litri pe zi)

Imi dai impresia ca nu esti foarte in varsta, asadar iti recomand sa nu stai pana la 3-4 dimineata pe stomacul gol si cu cola zero sub nas pentru ca asta nu te va ajuta.