| zizipisi12 a întrebat:

Buna seara! Am primit tratament cu duphaston 10 zile cate 2 pastile pe zi! Intrebarea mea este … daca întrerup tratamentul dupa 3 zile de administrare. imi vine ciclul? El mi-a fost dat pentru a grabii ciclul menstrual! Plec in concediu in 7 zile si nu as mai vrea sa iau inca 7 zile de tratament. sa imi stric concediu cu menstruatia! Voi ce părere aveti? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

E foarte greu de spus ce se va întâmpla. După ce tratamentul este încheiat poate dura până la 7 zile să vină menstruația, dar poate dura şi 2 zile. Tu ai fost la doctor cu o problemă şi el ți-a prescris Duphaston. Cel mai bine e să-l iei cum a fost prescris şi să foloseşti tampoane în vacanță dacă îți vine menstruația atunci.

| zizipisi12 explică (pentru StudentLaMedicina):

Deja nu am mai luat doua zile ..nu cred ca ar avea rost sa încep să-l iau din nou.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru zizipisi12):

Mulțumesc mult pentru fundă. Nu ai de ce să începi.

| zizipisi12 explică (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc si eu pentru raspuns! ☺️