| teiube a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare Cum iti dai seama daca un barbat a fost traumatizat cand era mic? ma refer la copilarie se spune ca daca un barbat este traumatizat adica batut, umilit sau mai rau are repercursiuni la maturitate este adevarat? si care sunt semnele dupa care imi dau seama

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Faza e ca creierul nostru nu-i ca un hard disk care inregistreaza mereu si apoi isi amintesti cele intamplate,creierul nostru traieste in prezent,e adv ca copilaria ne marcheaza dar nu total,nu inseamna ca daca tatal a fost un betivan si fiul e la fel,mediul poate influenta comportamentul lui, se cunosc cazuri de fete violate de mici care refuzau sa mai faca sex pentru ca daca faceau retraiau acel moment, e greu sasi dai seama daca un om chiar a fost traumatizat si cum,pentru ca trebuie sa reecrezi acele momente ca mintea sa isi aminteasca din trecut,dezamagirile in dragoste sunt foarte bine pastrate in creier, violenta, agresivitatea etc, depinde si de el ca individ cum e, e greu de spus

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Unele lucruri trebuiesc ingropate mai 'adanc' decat comorile.Lasa-mi adresa ta de mess, si iti voi explica anumite lucruri.

| SkyPilot a răspuns:

Nimeni nu stie cu adevarat. Trauma exista, dar se manifesta diferit de la o persoana la alta. Spre exemplu nu exista un standard acceptat care sa poata fi utilizat in fata legii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa iti dai seama asa doar privind pe cineva. doar sa iti zica el/ ea, in rest nu ai nici o sansa sa afli singura.