| Florentina9210 a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu unchiul meu. Acum 7 ani a fost operat la spitalul Fundeni din Bucuresti. In urma chimioterapiei si a tratamentului medicamentos, boala a recidivat. Acum el vrea sa mearga sa se trateze la un alt medic. Intrebarea mea este urmatoarea: L-ar putea ajuta varul meu care de altfel este medic oncolog la spitalul Coltea din Bucuresti cu o noua interventie sau ar trebui sa mearga tot la medicul curant ( desi el nu prea vrea, deoarece nu a fost multumit de rezultat) Credeti ca l-ar putea ajuta si alt medic sau tot acela care sa ocupat de el ar trebui sa mai incerce? el momentan face citostatice de doua ori pe luna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca isi poate schimba in orice moment oncologul, este dreptul lui. Desi nu prea ii inteleg nemultumirea, nu cred ca medicul i-a promis vindecarea, care se obtine extrem de rar in cancer si numai in formele incipiente. Totusi, increderea pacientului in medic este foarte importanta, asa incat daca pacientul simte ca nu mai are incredere in medicul sau, e mai bine sa il schimbe. Nu cred insa ca un alt medic ii poate oferi semnificativ mai mult in ceea ce priveste tratamentul si prognosticul.

| Porcusorul a răspuns:

N-ai spus ce fel de cancer, ce schema de tratament a urmat, unde a recidivat, cate recidive etc. Ai spus ca are cancer si atat. Ei bine, bazandu-ma pe aceste informatii incomplete, pot spune ca, in general, va primi acelasi tratament la orice medic din lume ar merge. Oncologia este foarte standardizata, iar fiecare scenariu are un anumit protocol strict de urmat. Schema de tratament nu este hotarata de un singur medic, ci de o comisie care decide pe baza protocolului pentru situatia data. Bazandu-ma pe faptul ca nu ati dat peste ceva medic rebel care-si risca libertatea si cariera experimentand tratamente dubioase, deduc ca aceleasi rezultate finale le-ar fi avut oriunde in lume si, probabil, aceleasi rezultate va avea indiferent cine este medicul curant. Oricum, daca nu va place medicul, comportamentul lui, aveti suspiciuni de malpraxis, puteti oricand sa cereti mutarea dosarului de indata ce gasiti un medic dispus sa preia cazul.