| raluca2711 a întrebat:

Am și eu o întrebare pentru cei cunoscători sau care au trecut printr-o experiența similară. De la vreo 12 ani am sesizat ca mi-a crescut o aluniță in cap, care putea fi simțită prin pipăit, nu am acordat atenție pentru ca m-am gândit ca am moștenit-o de la tata, are și el una dar mică, de-a lungul timpului a crescut, acum am 21 și este cred suficient de mare încât s-o sesizez prin par dacă ating, nu ma doare, doar ca este mare și ma sperie. Am tot auzit povesti ca după ce a fost scoasă alunița s-a ajung la cancer de piele și tot felul de lucruri de genul acesta, îmi este teama sa merg la medic. Însă frica asta ma pune in situația de a mi adresa mie însumi mii de întrebări la care nu am răspuns. Știu ca fiecare persoana este diferită și este posibil sa existe persoane sănătoase care și-au scos alunițele și nu s-a întâmplat nimic, dar eu pot fi excepția, știți? A mai avut cineva aluniță in cap pe care și-a scos-o? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi linistita la un medic dermatolog, va verifica daca se poate indeparta.
Este mai periculos sa ranesti alunita la pieptanare sau cu alta ocazie, dupa care necontrolat poate face orice evolutie.

O alunita se indeparteaza usor, iar dupa aceea nu mai ai probleme.

1 răspuns:
| v3b0y a răspuns:

Mergi fara teama la
medic. Nu-ti va face fizic nimic. Te asigur ca vei fi mai linistit pe urma.