| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.
Acum 3 zile mama a alunecat pe gheata si si-a fracturat mana, in zona incheieturii. Mi-a mai zis ca in statie a lesinat de durere si a adus-o acasa o colega de servici. Am fost cu ea in ziua respectiva la Spitalul de Urgenta Bucuresti si i-au pus mana in ghips + i-a zis sa ia Flamexin si sa se prezinte peste o saptamana la un alt spital pentru analize.
Azi, degetul mare i s-a inrosit complet. A fost la spital, doctorita a dat vina pe ea ca nu a tinut mana sus, dar mama a stat zilele astea in pat si a tinut mana sus mai tot timpul. Intr-un final i-a schimbat ghipsul si i-a pus unul mai micut (celalalt acoperea si baza degetelor de la mana) ca sa poata sa faca exercitii cu degetele. Alta doctorita de pe acolo i-a spus ca are cangrena si ca isi pierde degetul. straight face
Si in seara asta am descoperit ca i-a aparut o pata de aceeasi roseata si pe degetul aratator, dar inca e mica pata.
Va rog frumos daca se poate... un sfat ceva. abia pot sa mai adorm eu. ea zice ca o doare mana intr-una de cand a cazut cu tot cu ghipsul pe ea... sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E posibil sa nu ii circule bine sangele fiind strasa mana din cauza ghipsului.cauta un spital mai bun cel militar e foarte bun dar din pacate din cate am inteles acolo se intra mai mult pe pile.incearca sa te interesezi de un medic bun sau o clinica privata.nu cred ca e vorba de cangrena ca altfel s-ar fi innegrit degetul

| annahandball a răspuns:

Sfatul meu e ca mama ta sa consulte si alti medici in legatura cu aceasta problema!
Daca situatia se agraveaza mai rau si durerea devine insportabila sa consulte un specialist in domeniu.
Iti recomand spitalul de oase de la eforie daca situatia se agraveza foarte rau. Medicii acestia sunt specialisti in probleme din astea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi cat poti de repede la alt medic. Eventual obtine trimitere pentru o noua radiografie. Se poate ca fractura sa fi fost repozitionata gresit, sau o mica aschie din os s-a desprins, si zgarie undeva un vas de sange. Nu cred ca e ghipsul prea strans, in cazul asta mana se invinetea, iar cazul unei cangrene, se innegrea. Oricum, GRABESTE-TE!

| AlexCrb a răspuns:

Cangrena din cate stiu eu este neagra. Poate ca specialistii de acolo nu sunt chiar asa specialisti. Probabil ghipsul a fost prea strans si nu a permis circulatia sangelui in anumite portiuni ale mainii.
Totusi, cauta pe google niste sfaturi de prevenire are cangrenei (preventiv). Daca chiar e cangrena, ai putea sa ajungi si sa dai doctorul in judecata.

| IAmATroll a răspuns:

Ia un cuţit de bucătărie şi când doarme retează-i degetul. O să se simtă mult mai bine, îţi garantezwinking