| almaz a întrebat:

Bună seara. Am și eu o problemă cu piciorul, mă durea un picior de fapt mă doare și acum, la început mă durea doar noaptea, când mă bagam la somn, acum între timp s-a mai intensificat și mă doare și ziua, mai nou de astăzi mă doare chiar și când il ating. Am mers la un medicul de familie care mi-o zis că trebuie să merg la neurolog, și am fost...dar mi-o pus după mine o diagnoză de 2 bani, cică ar fi din cauza oboseli și mi-o și dat să beau o lună de zile calciu și magneziu, au trecut deja 2 săptămâni și nici un efect, din contra mă doare mai tare și mai tare pe zi ce trece. Ce să fac? acum medicul mi-o zis că să vin din nou la el pe 10 decembrie să vedem care sunt rezultatele, dar nu mai pot, mă doare într-una și simt că pastilele ăstea care le folosesc acum nu au nici un efect. Poate ar fi vorba de alt medic? li nu neurolog? poate să merg din nou la medicul de familie? sau să stau așa și să aștept să fie 10 decembrie...ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mai bine mergi la un medic specialist
Dar mai întâi mergi la un laborator de radiologie și fă-ți o radiografie la picior. Medicul specialist o fi el specialist dar nu e ghicitor. Daca ai radiografia gata facuta 1/2 din treaba e rezolvata.
Totusi până te duci la medic cumpara de la farmacie Fastum Gel. Asta folosesc eu de obicei cand ma doare o mână sau un picior.
Bafta.

| almaz explică (pentru gabicoo):

Radiografie nu se face doar atunci cand te lovesti? ca la mine durerile au aparut asa din senin, nu am nimic pe picior, dar undeva acolo simt un disconfort.....nu stiu daca merita sa merg sa fac radiografie, ca cred ca nu-mi arata nimic

p.s: apropo, radiografia arata ceva cu privire la circulatia sangelui in zona unde fac radiografia? la vasele sangvine (vene) etc...

| umbra09 a răspuns:

In nici un caz sa astepti cauta un alt medic.

| almaz explică (pentru umbra09):

Sau poate tu Cunoști vizavi de întrebarea mea scrisă mai sus. Mulțumesc.