| VladUtzel a întrebat:

Am si eu o problema : mi-au aparut niste bube rosii vara aceasta care imi provocau mancarime si dupa ce s-au dus au ramas niste pete maronii.Tin sa precizez ca se afla pe mana(antebrat). Aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ωmega a răspuns:

Sunt melanoame ale pielii care se fac pentru ca ai stat la soare prea mult si fara crema de protectie. Daca raman asa cum sunt acum este relativ ok, insa daca se modifica la culoare sau dimensiune, mergi urgent la doctor. Si asa iti recomand sa mergi la un dermatolog care te va lamuri complet. Eu doar ti-am explicat ce sunt si ce trebuie sa urmaresti.

| VladUtzel explică (pentru Ωmega):

Scuze ca iti raspuns acum.
Am cautat pe internet termenul de "melanoame" dar nu este ceea ce am eu.Acelea sunt mai inchise la culoare si tind sa fie cu excrecenta.Ce am eu sunt putin vizibile si sunt ca niste pete.Cand am fost mic, am avut alergie la diferite alimente si mi-au aparut bube. Dupa ce au trecut au ramas aceste pete.

| Ωmega a răspuns (pentru VladUtzel):

Am inteles. Atunci recomandarea mea calduroasa este doar sa mergi la medic si sa-i povestesti tot istoricul petelor pentru ca pe urma sa te lamureasca cu privire la ce sunt cu exactitate si de ce le ai.
Mult succes.

| Ωmega a răspuns:

Totodata incearca sa eviti de acum statul prelungit la soare mai ales in orele pranzului vara, si niciodata fara crema de protectie pentru ca afectiunile pielii nu sunt lucruri de neluat in seama.