| Darky142 a întrebat:

Bună seara, am și eu o problema, nu pot inghiti mancarea, de câte ori încerc sa mănânc dau sa inghit dar nu pot, nu pot face reflexul de inghitire decât dacă fac ceva în momentul acela. Am fost pe la doctori, mi-am făcut analize, radiografii, endescopie și mi-au spus ca sunt perfect sănătos, lichidele le inghit fără probleme, dacă mananc ceva solid nu pot inghiti. Dacă beau ceva lichid pe lângă inghit si mancarea sau de curând am început sa joc sah în timp ce mănânc și pot inghiti mancarea fără probleme doar ca stau foarte mult sa o mestec până când o pot inghiti cum trebuie. Acest fenomen a apărut de vreo 1 luna, am început și sa slăbesc din cauza asta ca nu ma pot alimenta cum trebuie și nu mai am pofta de mâncare deloc, înainte îmi simțeam pofta sa mănânc o mâncare anume acum mănânc doar ca simt ca îmi e foame și forțat, unde ma sfătuiți sa mai caut ajutor, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| samiZiciPompier a răspuns:

Ai postura din aia proasta, cu gatul in fata ca molustele, de la statul in fata ecranului mereu?
Ai muschii gatului, pieptului, spatelui incordati sau relaxati?
Poate de asta nu poti sa inghiti?

| Darky142 explică (pentru samiZiciPompier):

Nu, nu am postura nașpa fac și sport merg de 3 ori pe zi la sala de fitness
Muschi sunt relaxați

| Darky142 explică (pentru samiZiciPompier):

Dacă beau 2-3 beri pot inghiti mai usor

| samiZiciPompier a răspuns (pentru Darky142):

Nu stiu... poate nu-ti place mancarea. Baga o shaorma, un strudel ceva ce-ti place.

| Darky142 explică (pentru samiZiciPompier):

Am încercat tot la fel.

| ioana748 a răspuns:

Gargara cu bicarbonat, chiar si baut dizolvat in apa.
Ar trebui un exudat faringian.
Poate fi candidoza orofaringiana.