| lilisor23 a întrebat:

Am un baietel de aproape 8 luni si datorita kilogramelor in plus as vrea sa ma apuc de baut ceai de scortisoara cu miere. Stie cineva daca este daunator pentru bebe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Sa inteleg ca ai un bebe de 8 luni pe care il alaptezi si te gandesti ca dieta ta ar avea efecte asupra laptelui?
Daca nu exagerezi cu miere nu e daunator. Insa depinde si de ceai, tu daca alaptezi si mai bei si un ceai care e diuretic o sa te deshidratezi si si laptele o sa "aiba de suferit". Mai bine ar fi sa incerci cu miscare, si sa lasi dietele pentru dupa ce te opresti din alaptat.

Multa sanatate

| lilisor23 explică (pentru CuriousStuff):

Din pacate cu miscarea cam greu... afara este foarte frig ca sa esim la plimbare si in casa in afara ca fac curateniee, mancare si sa ne jucam nu am timp de alta miscare... de aceea am adresat aceasta intrebare. multumesc pentru raspuns

| CuriousStuff a răspuns (pentru lilisor23):

Poti sa faci miscare si in casa, sunt pe Youtube sute de mii de clipuri cu exercitii de aerobic sau chiar yoga, orice ajuta. Daca iti faci 30 de minute, o ora timp liber eu zic ca merita sa incerci exercitiile alea.
In rest, poate sa fie si ceva hormonal dar tare ma indoiesc, incearca cu exercitii cand ai timp iar daca nu reusesti nicicum sa dai jos din kg merita sa-ti faci si un rand de analize/un consult endocrinologic.

Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica bebele este nenascut, sa inteleg. Asteapta sa nasti. Unele femei slabesc dupa nastere. Mai bine ti-ai pune intrebari daca vei avea nasterea usoara. Pe tine te intereseaza doar slabitul? Mai bine fa asta dupa nastere.

| lilisor23 explică (pentru darrio2007):

Baietelul meu este de aproape 8 luni... kilogramele inca nu le-am pierdut. si datorita ca alaptez nu pot tine o cura de slabire in toata regula. si nici nu prea am timp de gimnastica sau ceva in genu.

| darrio2007 a răspuns (pentru lilisor23):

Scuze. Acum am inteles mai bine. Mai bine mai asteapta pana nu-l mai alaptezi. Si apoi te poti apuca de o cura de slabit. Bineanteles una mai sanatoasa.

| vocea a răspuns:

Nu este daunator, mierea face bine oricui, nu conteaza varsta.