| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de ajutor in legatura cu interpretarea unor analize. Am facut o echografie abdominala si la rinichi am dimensiunile(long) : dr-84, stg-89
IP( care nu stiu ce inseamna ) dr-12, stg-14.
As fi recunoascatoare daca m-ati putea ajuta. Am varsta de 20 de ani.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

IP inseamna indice parenchimatos. Toate valorile sunt normale.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu mentiunea ca nu te pot ajuta in interpretarea ecografiei,

IP->indicele parenchimatos - distanţa dintre linia capsulei renale şi cea a extremităţii calicelor---IP normal-> minim 15mm
Dimensiuni normale: lungime 100-120 mm si latime 50-60 mm

| AndyLavy a răspuns (pentru alessia5158):

Imi sunt de folos aceste informatii. Multumesc!

| Empathizer a răspuns:

Dimensiunile rinichilor tai sunt date in milimetri: lungimea (pe axul lung) si indicele parenchimatos (probabil la nivelul grupului caliceal mijlociu). Problema e ca ambii rinichi sunt putin mai mici decat e normal la un adult de varsta ta. E necesar sa consulti un nefrolog.

| AndyLavy a răspuns (pentru Empathizer):

Multumesc mult! Mi s-a spus si acest lucru ca sunt mai mici, insa nu a specificat ca asta ar fi vrei problema.

| Empathizer a răspuns (pentru AndyLavy):

Este o problema, se numeste rinichi scleros. Norocul tau e ca, totusi, diferentele fata de normal sunt mici. Consulta un nefrolog. Ai nevoie de evaluarea functionala a rinichilor.

| Rawrss a răspuns:

Fara suparare dar TRU nu este locul potrivit unde sa pui intrebari de genul...
Sa iti spun si motivul...nu cred ca exista un doctor care sa foloseasca TPU.
Oricum Succes in continuare!
P.S : Nu intelege mesajul gresit.

| Elianna a răspuns (pentru Rawrss):

Te inseli. Brigaela e medic!
Si daca taceai...filozof ramaneai!

| AndyLavy a răspuns (pentru Rawrss):

TPU este un site unde ne putem ajuta intre noi, ca doar de asta se numeste asa. si in plus nu ai de unde sa cunosti toate persoanele care au cont aici pentru a afirma acest lucru. pot pune orice fel de intrebare ca doar din acest motiv sunt mai multe categorii.
Multumesc!