| NiţăIulia17 a întrebat:

As dori sa intreb daca este necesara purtarea de ochelari cu dioptria -0, 25, la ambii ochii, fiind un inceput de strabism, la varsta de 13 ani. Exista alte metode de corectare a strabismului?
Rog raspunsuri concrete!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă asta ți-a fost recomandat, nu există metode.

| alina2k18 a răspuns:

Imperios necesar daca ai inceput de strabism!

| NiţăIulia17 explică (pentru alina2k18):

Multumesc de raspuns!

| WhiteLife a răspuns:

Bună! Eu am strabism din naștere și am fost operata și s-a rezolvat. Cu ochelarii nu se va corecta, dar te ajuta ai probleme de vedere. Operația e foarte usoara, însă trebuie să aștepți să nu mai crească mușchiul respectiv. Am fost la clinica Oftapro din București. Am fost operata și la Timișoara când eram mică, dar nu m-au operat cum trebuie. Cei de la București au reușit să repari și să rezolve tot. Preturile sunt mari, dar merita.

| balaurul12 a răspuns:

Sigur ca exista metode, trebuie doar sa mergi la timop la consultatii, dar mai bine uita-te la asta :)
https://www.youtube.com/watch?v=_jVgX54QXMY

| NiţăIulia17 explică (pentru balaurul12):

Multumesc frumos!