| Antonio20000 a întrebat:

Bună seara, aș dori și eu un sfat, dacă am suferit, din cauza faptului,că am căzut cu piciorul strâmb, într-o mică groapă,când am coborât din mașină, a și trosnit, piciorul drept, iar,ca, diagnostic,entorsă la gleznă, luxație,și totodată, întindere de ligamente, l-am avut în ghips, timp de o lună de zile, iar legat de kinetoterapie, mi-s-a spus de către medicul ortoped, pe care îl am în prezent, că n-ar mai fi necesar să fac, deoarece musculatura, este strong,
Și conform radiografiei, nu am avut nimic rupt la picior, problema, este că, mi-a spus sa calc, ușor, ușor, dacă nu mă doare, m-a programat la control peste 2 săptămâni, chestia este,că, când, am plecat de la doctor, în cârje, am calcat pe el,ușor,și nu mă durea, iar de vreo câteva zile, mă doare călcâiul, dacă calc cu piciorul, iar la gleznă încă este o culoare ciudată, spre negru gen, nu ma doare,dacă palmez glezna, sau daca pun piciorul jos, dar mă îngrijorează culoarea, iar ca,tratament, mi-a fost dat un,unguent, pe care momentan,nu l-am găsit la nici o farmacie din cartier, și m-am dat cu diclofenac, că,am înțeles,că ajută, la entorse, echimoze,etc, piciorul a fost vânăt, pe toată laba piciorului,inclusiv glezna dar cu ajutorul ghips-ului, nu mai este, acum m-ar interesa,ce pot face, să nu mă mai doară călcâiul? Sau cu,ce mă pot trata?, că deja se face o lună și ceva, de când stau in pat, și mă îngrijorează, îmi mai revin? Cu piciorul? ????????,sau unde trebuie sa merg, să îmi revin, nu neapărat, instant,dacă nu se poate, dar măcar într-o săptămână/două,
(Vreau să revin, la serviciu, și vechile activități, țin să precizez, nu sunt sportiv, dar până să am aceasta problemă, mereu am fost activ, ieșiri la alergat, serviciu, ieșiri seara cu prietena, m-a secat pe suflet problema asta????
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.