| mariana_3103 a întrebat:

astazi am avut cateva pulsatii in lobul occipital...parca imi batea inima in cap. tin sa spun sa aceste pulsatii au avut loc atunci cand eram ascultata la istorie.:d
vreau sa mai spun ca daca stau multe ore in fata pc/tv imi pierd puterea de a focusa. din cate am citit pe internet, vazul are o stransa legatura cu lobul occipital.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca ai nevoie de ochelari si trebuie sa reduci timpul de calculator, TV. Zici ca esti eleva, nu stiu ce inseamna stau mult la calculator, dar normal ar fi asa: calculator+TV maxim 30 de minute pe zi, maxim 5 zile pe saptamana pana la 14 ani. Intre 14 si 16 ani calculator+TV maxim o ora pe zi, maxim 5 zile pe saptamana. Intre 16 si 18 ani: calculator plus TV maxim doua ore pe zi, maxim 5 zile pe saptamana. ia aminte ca sunt valorile maxime absolute, pe care e bine sa nu le atingi decat ocazional, in general e bine sa te situezi sub ele.

1 răspuns:
| D3utzaD3d3 a răspuns:

Ai fost la doctor? eu am vrut sa zic ca daca simti batai de inima in cap poate fii un muschi...vezi si thu ce faci