| ReTz a întrebat:

Buna seara, astazi doctorul psihiatru mi-a prescris Xanax de 0.5mg de doua ori pe zi cate jumatate de tableta, adica 0.25mg.Problema este ca imi e cam frica sa iau, nu stiu de ce, am auzit ca sunt tari, ca provoaca dependenta, ca una, ca alta..plus ca starile de agitatie, frica si panica le-a tratat as putea zice, adica ma calmeaza dar pe cele de confuzie si dezorientare inca le mai am...ce as putea face? sa continui sa iau? Doctorul m-a avertizat ca in primele 2-3 zile o sa fiu"sedat" pana se obisnuieste organismul.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca le iei la recomandarea medicului si nu depasesti perioada prescrisa, nu ai de ce sa iti faci griji. Doctorii stiu cat sa prescrie tocmai pentru a nu crea dependenta.

| SimonaCristina a răspuns:

La inceput esti sedat, ulterior se va micsora doza, altfel devii dependent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ca in cazul meu,dar mi-a dat altceva in loc de xanax. Nu-ti fie teama, nu da dependenta nicunele, dupa un timp, iti va micsora doza, si in cele din urma dupa un examen psihiatric(niste intrebari despre cum te mai simti si daca mai ai teama de oameni sau de altceva) nu iti va mai da sa iei.Pana atunci trebuie sa iei strict si la timp cum a recomandat doctorul psihiatru. Deci nu dependenta dar, te calmeaza, te baga intr-o stare in care calmul si linistea domina. Eu am facut tratament doi ani pentru starile mele de panica si agitatie. Acum sunt bine iar doctorul nu mi-a mai dat sa iau acest tratament.deci..urmeaza tratamentul cu incredere.Iti inteleg frica, tocmai din psihic vine aceasta frica, nici eu nu voiam sa iauhappy. Sanatate si sa ne auzim de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea a luat Xanax.Si a fost cea mai mare prostie din lume! Avea doar o mica depresie si normal ca orice roman a intrat pe google si a vazut ca majoriatea care s-au dus la psihiatru aveau aceleasi sintome...Nebuna aia (ca altfel nu o pot numi) i-a dat Xanax. Si dupa a fost calvar.Pur si simplu credea ca va murii, nu se putea ridica, vorbea aiurea, era ceva de ne descris. Intr-un fel era SEDATA(tranchilizata). Dupa a incercat sa le opreasca,(dandu-i dependeta) si a reusit. Dupa s-a dus la un psiholog( si ala si-a pus mainile in cap vazand ce a luat).Si i-a explicat ca a avut depresie si ia recomandat un fel de ceai cu medicamente. Acuma este foarte bine, zambeste mereu se simte excelent.Eu doar ti-am dat un exemplu. Deci ce rezulta? =>1. Xanax se da la cei cu probleme foarte mari(cei care vb. singuri, la cei cu sindromul Down); 2. Daca il iei, vei dormi in continnu(ca la un drog)(mama dormea in jur de 16 ore pe zi); 3.2-3 zile,, sedata,,? Asa zic toti si mamei la fel :,, O sa va fie cateva zile rau dar sa stati linistita,,! MINCIUNI; 4.Dependenta; 5. Te dai peste cap devii ne om; 6.Nu te apuca, du-te la PSIHOLOG! Sper ca te-am ajutat tocmai iesam de pe TPU si ti-am vazut intrebarea si am zis ca macar pe cineva sa mai ajut.Sanatate!

| mihai22222 a răspuns:

Pai daca nu esti sigura pe reteta care tia recomandato doctorul psihiatru du-te la alt doctor cu reteta data si vezi ce zice poate iti recomanda altceva

| ReTz explică:

Doctorule mi-a spus sa iau jumatate la pranz si jumatate seara, cam la ce interval sa le iau? Nu mi-a specificat o ora anume.

| daddy44 a răspuns (pentru ReTz):

SI EU IAU... unul pe la 2 si celalalt la 8...

| esidor13 a răspuns:

Daca doctorul ti-a recomandat asta, te sfatuiesc sa le iei. Daca Doamne fereste patesti ceva il dai in judecata. Funda?