| Pirvu_Teodora_1997 a întrebat:

Bună seara! Astăzi mi-am pus o plombă la o măsea cariată, iar după ce au trecut, aproximativ, 3-4 ore după anestezie, aceasta a început să mă doară, dar nu foarte tare. Este ceva în neregulă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e plomba provizorie, sa-ti omoare nervul?
Daca da, atunci trebuia sa-ti spuna sa revii pentru continuarea tratamentului (curatirea canalului si plombare definitiva) in cca. o saptamana.
Intreaba dentistul care ti-a plombat maseaua!

| AFR81 a răspuns:

Este normal. Durerea ar trebui, cu timpul, sa se amelioreze. Daca, insa, persista, o noua vizita la dentist este obligatorie.

| OnuOnulică a răspuns:

E normal să te doară stai liniștită. O să-ți treacă.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca a fost nevoit sa te anestezieze probabil a fost o carie mai adanca. E normal sa te doara putin dupa ce trece anestezia. Daca totusi nu se amelioreaza sa mergi inapoi la dentist. Dar o sa treaca in maxim o zi-doua.