| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat costa in zilele acestea o operatie la un spital de stat? Mama mea are nevoie de operatie pentru inlaturarea unui fibrom uterin si vreau sa stiu la ce sa ma astept, cam cat ar trebui sa platim desi ea e asigurata...insa am inteles ca nu conteaza asta iar daca nu dai bani, nu te baga nimeni in seama. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Nu ar trebui să fie gratuit?
Eu zic aşa : dacă tot vrei să dai bani, interesează-te cam cât ar costa acceaşi operație la un spital privat, dacă tot plăteşti, mama ta măcar să aibă parte de nişte condiții. Nu se merită să plăteşti la stat.
Munceşti o viață, 40 de ani plăteşti impozit din salariu pentru sănătate şi atunci când ai nevoie de ceva nu-ți dă nimeni nici o pastilă pe gratis. Eu nu aş plăti nici un ban la stat, când i-au salariul aş pune banii datorați la stat într-o bancă şi când am o problemă mă duca privat.

2 răspunsuri:
| AlyRafaello a răspuns:

Daca e la stat, pot spune ca sunt obligati sa NU ia niciun ban, sanatate!

| Ha0s a răspuns:

Teoretic, n-ar trebui sa dai niciun ban. Dar, da, din pacate asta e Romania. Esti lasat sa mori daca nu le dai o atentie. Mai sunt si doctori care nu accepta, probabil de frica, dar rari. Cum a zis si user-ul de mai sus, intereseaza-te direct la medici, "domle cat face operatia asta cu tot tacamul" si in functie de rezultat si buget o duci direct la privat, unde ai conditii. In spitalele noastre te duci cu o problema, pleci cu 3.