| tuGatita a întrebat:

Ce medicamente ar putea sa ia barbatii pentru candidoza? Mi-am "imbolnavit" iubitul pentru ca eu am avut candida si am urmat un tratament cu clotrimazol crema si ovule, dar la el nu sunt si pastile. La iubitul meu au aparut simptomele dupa vreo cateva zile, cand mie deja mi-a trecut. Doar crema ar fi buna pentru barbati dar vrem si pastile. Recomandati-mi ceva! Am auzit de nystatin dar nu stiu daca e chiar bun. Oricum vreau ceva de la aceeasi firma ca sa zic asa care sa aiba si unguent si pastilute. Sa mearga la doctor da stim! Eu am fost, dar pentru el nu stiu ce as putea lua. Un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Un comprimat de fluconazol (doza unica) si aplicatii locale cu un unguent cu clotrimazol timp de 3 zile vor fi necesare pentru tratament. Nu trebuie sa intretineti relatii sexuale pe durata tratamentului.
http://www.i-medic.ro/boli/candidoza-vaginala

| tuGatita explică (pentru doctoressa):

Multumesc! am citit despre fluconazol si nu este nici scump macar! sper sa se trateze!

6 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Buna seara!
Ma mir ca nu a spus medicul ce tratament sa urmeaza si prietenul tau.
Iti las un link aici ca sa te informezi.

http://www.sfatulmedicului.ro/candida

| miamia1 a răspuns:

Ai putea intreba farmacista. Ar putea lua FLUCOVIM 150, 3 pastile, una la 4 zile si sa se dea cu canesten crema sau cu biazol. Oricum, ai putea sa intrebi si farmacista. Apropo, si nystatin e bun, am auzit ca a dat roade pe iubitul unei prietenehappy... In plus, nystatin e si mai ieftin decat Flucovim

| tuGatita explică (pentru miamia1):

Stiu, dar nu cautat neaparat ceva foarte ieftin. Insa de flucovim care zici tu, desi contine tot fluconazol nu este bun, este mai slab sau nu stiu ce are ca sa fie mai ieftin. de aceea fluconazolul se ia in doza unica iar asta 3 pastile cum zici tu. dar vad ce imi recomanda farmacista! Si canesten e mai bun decat clotrimazol? parca e mai scump decat el..nu?

| miamia1 a răspuns (pentru tuGatita):

Cred ca da... canestenul e chiar scumputtongue

| tuGatita explică (pentru miamia1):

Voi vedea maine. mersi!