| calinadriand93 a întrebat:

Buna seara. Cer doar o părere, m-am saturat sa mă plimb prin toată țara la toți medicii și tot să nu de-a de capăt.
In urma cu 5 ani am fost diagnosticat cu sindrom VPPB, iau tratament cu Betaserc, am 2 ani cel puțin în care nu mai am niciun episod de vertij, problemele sunt altele.
Cam de aproximativ 2 luni, a început urechea stângă sa se înfundă brusc pentru 2-3 secunde cu un usor tinitus, am inceput sa fac și atac de panica, anxietate de la chestia asta, am fost la ORL, am făcut RMN, toată lumea spune că nu am nimic. Bun...problema nr 2, îmi pocnesc oasele din zona cervicalei, acum un an am făcut o radiografie+rmn și mi-au pus diagnosticul de " ușoară hernie cervicala D2 ". Problema nr 3, îmi monitorizez tensiunea arteriala zilnic, am fost acum ceva timp la urgente pentru palpitații, puls mare, etc etc, până astăzi nu am avut pulsul sub 55 in repaus,( noaptea ), pe timpul zilei, relaxat 60-75 o medie, in efort sau urcat scari, 95-110, dar astăzi culmea a ajuns și la 47, și media este de 54, precizez că și la cardiolog am umblat in trecut.
Întrebarea mea, toate simptomele acestea, ce îmi mănâncă zilele și nu pot fi normal la serviciu, ar putea fi din cauza coloanei cervicale? Inimii, stomacului?
Întreb de stomac pentru că mai am o chestie ciudată, am transpirații, puls mărit, stare de neliniște, tinitus, și după ce merg la toaletă cu treabă mare, culmea nu mai am nimic,...
Mulțumesc! Aștep orice părere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Foarte vagi simptomele tale, mie imi suna a ceva tigle lipsa de de casa dar poate fi si ceva fizic, desigur.
Esti sigur ca e vppb? un pretin din copilarie a fost la medic ca se sufoca in somn el avand apnee si primul medic la care a fost i-a zis ca e de la cola sa nu mai bea cola si i-a dat tratamente de inima de era sa moara.

| calinadriand93 explică (pentru TimberWolf):

E sigur VPPB, îmi "săreau" otolotii in anumite poziții.
Țigle pe casă lipsă, nu prea cred, am fost la psihiatru legat de atacurile de panică, e bine...

| Robert2526 a răspuns:

Esti probabil doar anxios, simptomele tale cam la asa ceva ma duc cu gandul.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ai controlat tot restul, aşa că îți dau o idee nouă: e posibil să ai boala inflamatoare a intestinului? Crohn sau Colitis Ulcerosa. Se diagnostichează cu ajutorul colonoscopiei şi biopsiilor. Faptul că ai zis că te simți mai bine după ce ai fost la toaletă mă face să mă gândesc la asta.

| calinadriand93 explică (pentru StudentLaMedicina):

La gastro chiar nu am mai fost de ani de zile.
Mai iau Nexium din când în când pentru arsuri, orice as mânca am niste arsuri insuportabile.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru calinadriand93):

Nexium nu poți să iei din când în când. Este un medicament care se ia pe stomacul gol. Iei în fiecare zi cu 1h înainte să mănânci. Altfel este apă de ploaie. Nu trebuie să te joci cu asta - acidul repetat nu îi face bine esofagului tău.

Eu aş face o gastroscopie şi o colonoscopie în aceeaşi programare. Cu biopsii să vedem ce e acolo.