| Eva1997 a întrebat:

Bună seara! Cum să fac să nu mai beau mereu suc? Din 2020 numai suc beau și îmi este frică să nu fac cancer!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te abti sa bei suc, il arunci la scurgere daca-l ai si bei numai apa plata, evitand sub orice forma sa mia cumperi sucuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Treci pe apa minerala

| Eva1997 explică (pentru suntserios):

După ce termin cele 12 sticle de suc așa o să fac!

| Lupică27 a răspuns (pentru Eva1997):

Mai ia 12 sa fie cu noroc.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Apa minerala face rau la stomac si rinichi, doar apa plata bre.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Pfiu... Noroc că sucul face bine

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Da bravo, eu vorbeam de apa plata. Chiar, stiai ca organismul nostru este de la mama natura conceput sa consume doar apa, nu ceai, nu cafea, nu apa minerala, nu mai zic de sucuri si alcoale.
Si se bea cand iti este sete nu 4 litri pe zi ca asa a zis nea Costache, mare guru pe Youtube.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

GRESIT. ERONAT.
Setea e deja semnalul ca organismul nu e bine hidratat. Ca sa te hidratezi corect nu trebuie sa astepti sa iti fie sete.

"nea Costache" - "Lupica" 1-0

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Vad ca mai nou esti mai destept si decat medicii
https://www.youtube.com/shorts/YeqJYgJkqMI

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Ohh, mi-ai dato la temelie cu un video de pe Youtube.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Ala e medic gastroenterolog in Bucuresti bai pwlica. Are vechime in munca cati ani ai tu de viata.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Uu vai.
Ai folosit o anagrama a numelui tau, m-ai facut praf iar.

O mare retea medicala privata il contrazice pe youtuberul tau.

Ce este deshidratarea?
Deshidratarea apare atunci când organismul nu dispune de suficientă apă și fluide pentru a funcționa în mod normal, deoarece corpul pierde mai multe lichide decât primește. Cea mai eficientă metodă de a preveni această problemă este să consumați lichide înainte de a simți sete.

https://www.sanador.ro/deshidratare

JOS AI 4.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Esti total pe langa subiect, continui sa fi optuz si sa te consideri destept.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Eu nu sunt nici pe langa nici pe subiect.
Sunt oamenii aia de unde m-am informat eu,

Scrie lor nu mie. Nu ma intereseaza pe mine ce fel de unghi sunt.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Nu te face sa iti pui intrebari cand un medic zice ca esti prost informat si altii zic ca nu?

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Ma face sa imi pun intrebari cand cineva isi ia informatiile de pe Youtube si tiktok.

Daca ai o problema cu articolul dat de mine, suna aici

https://www.sanador.ro/contact-sanador

Explica-le ce gresesc si sa modifice.

Cand e modificat, ma anunti, imi cer scuze.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Ce treaba are pixda cu plamanii?

| ioana748 a răspuns:

Renunti si gata.

| Lupică27 a răspuns:

Bea urina face bine la sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bea iaurturi cu fructe

| Cipi1212 a răspuns:

Încearcă să bei și apă sau poți face suc de casă.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Uita-te la ceva documentare si stiri despre efectele daunatoare sucurilor asupra organismului, iar cand intri in magazin, pur si simplu nu mai cumpara.

| terry11 a răspuns:

Poti folosi scurtaturi.
Nu mai cumpara suc cand treci prin vreun magazin (nu tine sucuri acasa).
Pune ti prin casa mai multe sticle de apa. Vei vedea sticlele si iti vei aminti ca e timpul sa bei apahappy
Si nu in ultimul rand pur si simplu nu mai bea suc.
Pe 16 octombrie 2019 mi am propus sa nu mai beau niciun fel de suc (nici limonadele din comert ca tot sucuri suntlaughing ) si am stat 3 ani si cateva luni fara nici o picatura de suc. Intr o seara am baut un pahar de suc in vizita la cineva dar dupa inca un an am stat fara si acum in ultimul am baut de 4 sau 5 ori e probabil sa stiu si datalaughing)

Multa bafta!
Btw nu ti am spus sa ma laud, ti am spus ca sa vezi ca totul sta in mintea ta.