| ☆♥spery♥☆ a întrebat:

Bună seara! Cum se poate înlătura ceara din urechi? Vă rog, dacă se poate să-mi dați niște leacuri băbești! Și să menționați în cât timp își vor face efectul. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu eu un leac babesc
poate o sa razi dar chiar functioneaza
nu strica sa incerci
si eu am fost sceptic pana cand am incercat
rezultatele nu au intarziat sa apara
aveam secretie mare de ceara in urechi, ma curatam de 2-3 ori cu betisoare de urechie pe zi si nimin pana cand am incercat ce mi-a spus o matusa
secretul este sa te masezi usor cu degetul umed in urechie cu putin praf de musetel (merge si din acela di pliculetele pentru ceai daca nu ai de unde sa procuri neprelucrat)
intai umezesti degetul (apa sau saliva, nu conteaza) iar apoi in musetel
introdu-l apoi in urechie dar ai grija sa nu il bagi prea adanc
ca sa nu ramana impuritati iti decomand uleiul incalzit (dar nu fierbinte ca te nenorocesti) de floarea soarelui.
poti introduce ulei direct in uechie, dar mai simplu pune ulei pe un betisor special si apoi curata-te cu el.
succesbig grin

cu drag,
doru

6 răspunsuri:
| IlKvK a răspuns:

Se curata cu un betisor. Nu prea stiu eu leacuri babesti si nici nu stiu daca functioneaza.

| gyo a răspuns:

Incearca betzisoare pentru urechithinking

leacuri babesti nu cred ca exista

eventual te duci la ORL.sa nu-ti fie frica pentru ca nu are ce sa te doarahappy doar te curata acolotongue

mira
| mira a răspuns:

Renunta la leacurile babesti care pot duce la complicatii.Adreseaza-te medicului ORL care iti va face niste spalaturi.

| Georgy1033 a răspuns:

Buna, petisoare de urechi sau daca nu este la farmacie un sprei adulti si copi si se curata f bine. Dar am citit intr-o carte ca nu este bine sa-ti scoti acea ciara deoarece ea protejeaza urechea eventula sa ei o batisa umeda si sa te cureti putin mult noroc

| G a răspuns:

Cu o agrafa de par (sigur ai prin casa, de la mama, bunica...). tragi ceara afara cu capatul curbat. vezi doar sa n-o bagi prea adanc. dupa ce ai scos ceara cureti urechea cu un betisor de urechi umezit. big grin

| Alexandra1304 a răspuns:

Cu betigasebig grin
sau cu spraybig grin