| Vivilica a întrebat:

Bună seara! Dacă ma poate ajuta cineva cu un răspuns! La 6 ani trebuia sa-i fac fetitei vaccinul de 6 ani DTP, fiind răcită mai mereu am amânat! Acum face 7 ani fetita, il pot face acum? Cunoașteți reacții adverse? E posibil sa-l facem sau este târziu? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna!
Bineinteles ca il poti face si la varsta de 7 ani. Ideea este sa vorbesti cu medicul de familie, sa il anunti ca ai intarziat. Aceste vaccinuri vin de la DSP in anumite perioade ale lunii pentru exact un numar de copii. Asadar comunica cu medicul si spune-i ce vrei si el te va programa si iti va spune si cand il poti face.
Succes!

| Vivilica explică (pentru sonya):

Mulțumesc mult!

| Caro34 a răspuns:

Buna! Mergi la medicul de familie si el iti va spune totul si te va si ajuta! Numai bine!

| NisipLaMare a răspuns:

Am patitit la fel si eu erau alte vremuri si l-am facut. Intreaba doamna de la cruce rosie saudna.doctor care se ocupa care este situatia actuala.Nu dau cu parerea dar cred ca nu este prea tarziu. Fara panica.

| Vivilica explică (pentru NisipLaMare):

Mulțumesc frumos!