| Anaaaamariaa2350 a întrebat:

Bună seara! De 1 luna am o problemă cu gâtul. Am băut rece și mi au ieșit niște puncte pe amigdale, nu mă dureau absolut deloc însă erau observabile cu lanterna, în mod special în josul amigdalelor; am luat antibioticul pe care îl aveam rămas de la o răceală anterioară (prescris de medicul de familie) și s au retras. Peste câteva săptămâni au reapărut și acum nu mai pot scăpa de ele. Am amigdalele inflamate, mai ales cea dreaptă (am mai avut probleme cu ea în trecut) Am fost avum 2 sapt la medicul de familie, cică "amigdalită acută" și mi-a prescris Ospen 1500 însă nu m au ajutat, punctele tot acolo sunt. Zilele trecute m-a luat o răceală ușoară, iar de 2 zile mă doare gâtul și mi au apărut alte punctulețe ceva mai mici în jurul omulețului. Precizez ca sunt astmatică și folosesc foster însă nu e candidoză bucală, punctele nu se aseamănă deloc (am avut acum ceva timp). Am folosit Decasept, Strepsils, ceaiuri însă nu mai știu ce să fac. Am fost dintotdeauna mai sensibilă cu gâtul dar niciodată așa..mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la baut rece NU se poate face infectie la amigdale!
Mergi la medic ca infectia nu a fost tratata corect de aceea nu te-ai vindecat.

| Anaaaamariaa2350 explică (pentru Violleta2022):

Am luat însă nu observam schimbări, 1 comprimat/8h. Ideea e ca nu mă durea deloc, doar umflată amigdala dreapta și 2 puncte mari în josul fiecăreia. S a mai retras cea dreaptă și punctele s au strâns un pic, atât. Acum m-a luat o răceală, de azi dimineață tot suflu nasul, de asta mă durea gâtul zilele trecute. O să merg luni la alt medic.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu trebuia să bei apă rece.

| Anaaaamariaa2350 explică (pentru Cipi1212):

și cum dau timpul înapoi? happy

| StudentLaMedicina a răspuns:

Da, a fost tratată prost. Trebuie să îți dea ceva Amoxicilină în combinație cu ceva şi să le iei timp de 10 zile. Eventual să scoți amigdalele după ce te vindeci. Pentru că să faci amigdalită pultacee non-stop nu e o plăcere. Fă şi gargară cu sare.