| Dominatorro a întrebat:

Bună seara,
De cateva luni am o sensibilitate la nivelul scalpului.Imi cade părul dar nu pot spune ca in mod exagerat.Problema este ca daca imi trec putin mana prin par simt cum mi se smulg firele de par.Am 21 de ani. Ceva pareri? Nu imi recomandati sa merg la medicul dermatolog pentru ca sunt plecat din tara pentru cateva luni si nu am ocazia.Asa se simte începutul de chelie cu dureri la nivelul scalpului? imi lipseste ceva la alimentație sau este alta cauza? Pareri si mersi anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IoanaRoman09 a răspuns:

Habar n-am... poate ai lipsa de calciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza nu o poti afla decat cu ajutorul doctorului.
Iti poti face niste analize pentru a afla o posibila cauza determinata de factori interni.
Ca tratament extern, iti recomand uleiul de ricin si tinctura de urzica. Poti incerca si un sampon pe baza de plante impotriva caderii parului.