| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! De ce ma dezbracă la RMN? Eu fac cerebral

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

In timpul examinarii cu raze X sau RMN (rezonanta magnetica nucleara), pacientii sunt de obicei rugati sa se dezbrace de hainele care au metal sau obiecte stralucitoare, deoarece acestea pot interfera cu imaginea. De asemenea, pacientilor li se poate cere sa isi indeparteze bijuteriile sau orice obiect care ar putea distorsi imaginea.

In unele cazuri, pacientilor li se poate cere sa poarte un halat special pentru a evita contactul cu metalul sau alte obiecte stralucitoare. Acest lucru este important pentru a obtine imagini clare si precise ale zonei care trebuie examinata.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa aiba fantezii cu tine pe monitor laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| popescuhertz a răspuns:

Hainele normale pot conține metal sau alte materiale care pot distorsiona imaginile și pot face dificilă obținerea de imagini clare și precise ale țesuturilor din cap.