| Jigokunokishi a întrebat:

De ceva vreme a inceput sa mi se rareasca parul si fiind baiat ma cam ingrijoreaza, mai ales ca am parul lung. Dar se vede ca sunt fire mici, noi care cresc, deci se regenereaza. Insa si din acele fire mici cad. In ultima vreme nu-mi caade mult par, dar mai cad si din firele noi care d-abia au 2-3 cm. E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa cada atat de mult, asta inseamna ca sunt probleme tiroidiene si te sfatuiesc sa mergi al un endocrinolog.
Un alt sfat: tunde-te foarte scurt, in felul asta nu se va mai vedea cat este de rar parul, in plus dandu-i o sansa sa se regenereze si sa creasca mai sanatos, nefiind fortat sa hraneasca un fir atat de lung.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nu prea, ar fi cazul sa renunti o perioada la parul lung, sa-l scurtezi si sa apelezi la niste tratamente pentru revitalizarea parului, dar cu el lung, este mai greu.

| NellieLovett a răspuns:

Foloseste ulei de ricin.Iti recomand sa te tunzi scurt.

| BogdăneI a răspuns:

O cauza posibila ar putea fi un nivel crescut al testosteronului.Consulta un endocrinolog!