| Icecube24 a întrebat:

Buna seara.
De doua saptamani am tensiunea mare si oscilanta, in repaus de exemplu cand stau in pat linistit am tensiunea intre 105-130 systolic si 55-75 diastolic cu puls de 55-72/min insa cum ma ridic din pat imi creste tensiunea si pana la 160 cu 120 si puls de 100...Am fost marti la EKG si mi-a zis ca nu-i de la inima, cu grasimile stau bine, cu tiroida la FT4 am avut rezultat de 22.46 iar valorile trebuia sa fie intre 12-22...Imi suiera urechile incontinuu, presiune in cap si am mana stanga cateodata mai rece.
Medicul de familie mi-a zis sa iau coprenesa de 2mg ceea ce si fac, dar nu are nici un folos.
Iau antidepresante de 3 luni (serlift si trittico pentru cei cunoscatori)...Nu stiu ce sa mai fac, pur si simplu sunt legat de pat, ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Sau cunoasteti un cardiolog care si-ar sacrifica cateva minute pentru mine sa discut cu el? Daca trebuie si platesc.
Am vorbit cu mai multe persoane, 2 cardiologi dar nimeni nu zice nimic ca nu se fac consultatii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un sport te-ar putea pune pe picioare, deoarece sedentarismul duce la ridicarea tensiunii arteriale.
Alcoolul sa stii ca nu ajuta, dimpotriva, iti tine ridicata tensiunea si poti face atac cerebral.

| Icecube24 explică (pentru Violleta2022):

Nu fumez si nu mai beau de trei luni jumate.
Ce-i drept duc o viata sedentara, cum nu lucrez si cu anxietatea stau doar in pat si ma misc cat merg pana la magazin si cam atat.
Totusi cum as putea face miscre cand am tensiune 160/115 cu puls de 100 doar stand in picioare si mergand pana la bucataie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Icecube24):

Tocmai asta-i problmea!
Lipsa totala a miscarii, mancat si lenevit in pat.
De flotari si abdomene ai auzit?
Vezi ca sunt exercitii pe internet de facut in casa!
Un cui se scoate pe altul.
Prea multa mancae, prea mult sedentarism, duc la boli cardiovasculare, la tensiune ridicata, la comotie cerebrala sau atac de cord.
Pune mana si fa sport, ca nu ai nici o scuza. Poti sarii coarda cate jumatate de ora pe zi, face 100 de abdomene, 100 de flotari, plank-uri samd. Chiar vorbesc serios!

| RAY a răspuns (pentru Icecube24):

Poate fii de la acele antidepresive