| Akuma37 a întrebat:

De doua saptamani respir foarte greu, am senzatia ca nu am destul aer. Acest lucru se agraveaza mai ales daca depun efort(chiar si unul mic) si daca ma supar sau enervez. Ce ar putea insemna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| andreea4ever a răspuns:

Si mie mi se intampla. Este posibil sa fie de la tensiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea4ever):

Tensiunea apare la persoanele de peste 35 de ani.Cati ani ai ca sa poti spune ca e posibil din cauza tensiunii? De la tensiunea psihica, da dar arteriala, nu.

| andreea4ever a răspuns (pentru anonim_4396):

Tensiunea poate aparea la oricine in functie de persoana. Tine de fluiditatea, presiunea, debitul cardiac si de gradul de dilatare al capilarelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate,asa se numeste.Cineva din useri spune ca din cauza tensiunii.Cati ani aveti ca sa aveti tensiune?
Anxietatea e o boala psihica,psihologia cauzata de stres,nesomn,neliniste eta etc.
Pe langa faptul ca nu puteti respira,va doare si capul in spate putin mai sus de ceafa,depinde de la caz la caz sau cat de evouata este boala.
Ceea ce spun e doar o parere,dupa cu scrie si cu rosu trebuie sa mergi la un consult de specialitate. Dar iti spun pentru ca asta e boala secolului,boala cauzata de stres. Daca ai si o mica teama atunci cand nu-ti merge ceva bine, anxietate sigur este. Te ia, te lasa iar te ia iar te lasa, mai tarziu incepi sa te sperii tare, faptul ca nu poti respira te sperie.ai palpitatii ale inimii, etc, asea sunt manifestarile anxietatii.
Pentru un doagnostic corect, mergi la medic.

| Alexutza27 a răspuns:

Si mie mi se intampla uneori, eu am colesterolul mare (depaseste pragul normal) si cred ca asta e cauza, la mine. Uneori simt ca nu pot sa respir dar ma simt bine daca imi tin respiratia, nu stiu de ce... Nu stiu ce sa spun, mai bine mergi la medic sau spune-i mamei tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexutza27):

Pentru ca tinandu-ti respiratia reglezi bataile inimii.