| alinaa765 a întrebat:

Buna seara!
Din greseala mi-am bagat o pietricica din aia de pe unghii in nas si am aspirat-o;(.
Is sanse sa fi ajuns la plamani si sa cauzeze pneumonie de aspiratie?
N-am avut tuse insa simt ca inhalez greu dar probabil si de la anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrMihailoviciS a răspuns:

Salut!
Măi, creierașul nostru își dă seama când e in pericol, sau când în corp se întâmplă ceva necorespunzător.
Iar daca era ca piatra sa meargă în plămâni, atunci tu ai fi tusit, ca și cum,, ți s-ar duce pe cealaltă cale".
Oricum este puțin probabil să fi ajuns in plămâni, după cum am spus, ai fi tusit și cand ai inspirat-o dar și în momentul de față.
Doamne iarta-ma, ca pneumonie nu se face din chestia asta. Dacă ai căutat diagnostice pe google mă mir cum de nu ți-a dat cancer direct laughing.
Iar daca era să îți ajungă pietricica in plămâni, apăi acum trebuia să tușești nebunește și să te doară un plămân.

Chiar daca este forte puțin probabil, in cazul in care începi să tușești, sau simți o presiune/durere in piept, ar fi ok sa mergi la un pneumolog.

In rest, stai linistita.
Sper ca te-am ajutat! Doamne ajuta

| alinaa765 explică (pentru DrMihailoviciS):

Multumesc mult de raspuns’! Am cautat tot felul si cum ca ar putea fi blocata in trahee sau pe epiglota si ca m-as putea sufoca. Insa eu ma gandesc ca traheea e destul de groasa, cum ar putea o pietricia sa se blocheze acolo? Iar daca caut mai bine zice ca se poate lipii de ea, lucru cam ilogic…

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai realizat ca o ai in nas, inseamna ca a cazut deja, fiindca ai fi simtit-o ca se duce in plamani.

Iata un motiv foaret real si serios sa nu-ti mai faci unghii cu gel si pietre, mai ales daca obisnuiesti sa stai cu degetul in nas.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este bine ce ai făcut.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu faci pneumonie de aspirație de la o pietricică. De obicei pneumonia de aspirație se face de la cantități mari de lichid - de obicei vomă în plămâni.

Poți să mergi la un medic specialist în ORL să se uite cu o cameră să găsească pietricica.

| Asdfghjkl180320 a răspuns:

Pneumonia e răceală la plămâni?