| izzy4279 a întrebat:

Buna seara! Eu am hernie de disc la nivelul discului L5-S1. Sunt la liceu, trec clasa a 11-a si doresc cand termin sa intru la Facultatea de Pompieri. Am cautat pe internet daca afectiunea mea ma poate impiedica sa trec de testul medical si sa profesez in acest domeniu, insa am gasit doar raspunsuri vagi care se contrazic. As dori sa stiu daca trebuie sa ma operez ca sa pot fi considerata apta pentru a trece testul medical sau nu. Apreciez daca cineva cu cunoștințe in acest domeniu m-iar da un raspuns sau ma poate redirectiona catre o sursa sigura. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca este o facultate, nu vad ce ar conta, ca tu esti sanatos sau nu. Pina la urma de la facultatea aia, unde acum aud pentru prima data ca exista si asa ceva, adica facultate de pompieri laughing nu stiu pentru mine suna chiar a pompieri chestia asta, in sf daca e facultate, tu de acolo nu iesi pompier, nu cari cu spatele furtune, nu cari saci cu nisip, sau mai stiu eu ce.

Ca urmare nu vad de ce ar fi o cerinta sa fii sanatos tun sa faci aceasta facultate.
Dupa mine ai putea sa fii si invalid, daca esti bun, esti in regula, cand termini esti la birou, oricum dai ordine nu te duci sa stingi tu focu, ori sa spargi usi, lifturi laughing

Spui ca ai Hernie de disc, esti sigur de asta? Intreb ca idee pentru ca atunci cand ai hernie de disc te doare tot timpul, in general, desi ar putea sa nu te doara deloc, depinde cit de grav este, cit a iesit afara din acel disc.

Despre operatie, vad te intereseaza mai mult de scoala decat de sanatatea ta laughing dar asta este problema ta, desi ar trebui sa rezolvi problema pentru sanatatea ta in primul rind, apoi sa te intereseze de scoli de pompieri.

Eu daca asa avea asa ceva si mar durea, m-as duce sa rezolv in primul rind pentru mine ca persoana, ca fizic, nu as rezolva doar ca asa vor aia de la stiu si eu ce scoala.

Daca nu te doare deloc, atunci poti merge linistit la facultatea aia, iti garantez ca nu te controleaza nimeni la discuri, garantat.

Daca o facultate ar cere ceva chestii medicale, ar fi ceva gen cum este chestia aia medicala la dosaru pentru scoala de soferi, cel mult asa, pentru ca facultatea aia nu-i spital, sa stea sa controleze in amanunt viitori studenti.

Daca se da vreo proba fizica, acolo poti trece si daca ai hernie si daca nu ai, deci tine de ce poti tu sa faci, sanaios sau cu o afectiune.

Poti foarte bine sa nu treci o proba fizica sanatos tun laughing asa ca daca pe tine nu te doare, mergi acolo linistit, no sa fie probleme.

Nu ai dat detalii, ai spus doara hernie de disc, nu ai spus daca te doare, daca poti face miscare, chestia asta este importanta, ca cineva sa iti dea un raspuns cit mai corect.

Cum am spus is unia ce au hernie si nu-i dor, nici nu stiu ca au asa ceva.
Banui ca pe tine te doare, daca deja ai acest diagnostic, dar nu ai spus daca te doare tot timpul sau din cand in cand.

Daca la anii tai deja ai hernie de disc, pfff cam naspa, ce o sa te faci cand o sa ai 50 de ani, ori ce zic eu 50 ce o sa te faci la 30 laughing

Ai hernia asta de la ce anume? Ma refer ai avut ceva accident sau doar s-a intamplat asa pur si simplu? Daca s-a intamplat fara sa fi ridicat tu greutati uriase, sau sa fi suspus coloana la presiuni f mari, inseamna ca ai mostenit o coloana subreda, ori ai iesit din fabrica cu colana ruginita deja laughing scuze ca mai glumesc, dar asta e se mai intampla.
Ori ai mostenito, ori a fost defecta din fabrica, ori din fabrica ai avut piese slabe, adica aceste discuri la tine.

Asa ca cel mai indicat, intri pe net la facultatea respectiva, sau daca e la tine in oras mergi acolo, intrebi ce criterii au aia, cerinte, ce se cere acolo, apoi stii sigur cum sta treaba.

Referitor daca sa te operezi sau nu, aia tine de tine, adica daca te doare sau nu te doare. Daca nu te doare, logic nu te operezi, nici doctorul nu te opereaza daca nu ai dureri, chiar de ai, intii ti se fac ceva injectii, apoi daca durerea revine ti se recomanda interventie chirurgicala.

Cam asa sta treaba.Nu te lua dupa oameni "prapastie" ce iti zic unia pe aici.

| KovacsB a răspuns:

Cred ca poti sa uiti de pompieri.
Trebuie sa nu ridici mai nimic si sa fii foarte atent ca risti sa te trezesti in scaun cu rotile.
Iar proba medicala nu o treci.

| izzy4279 explică (pentru KovacsB):

Am inteles. Multumesc pentru raspuns!