| Eva1997 a întrebat:

Bună seara! Există risc de cancer de col uterin la cei care au rană pe uter și fibrom uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbesti de lucruri total diferite, colul uterin este una si uterul alta.
Daca ai fost infectata cu HPV atunci colul uterin se modifica (facand posibila aparitia displaziei de col uterin), care incepe prin sangerare usoara, apoi se formeaza o rana deschis ape col care evolueaza si erodeaza colul uterin, acela fiind deja celule pre-canceroase. Netrata prin cauterizare sau criogenizare, ca sa se indeparteze celulele precancerioase, in cativa ani se poate transforma in cancer de col uterin.

Uterul este alt organ, total diferit de colul uterin, care se afla in burta ta si care poate la un moment dat sa produca tumori benigne numite fibroame uterine, care se pot scoate printr-un chiuretaj ginecologic, daca fibroamele sunt in uter. Daca fibroamele sunt crescute in exteriorul uterului, atunci este necesara o operatie chirurgicala (laparoscopica sau clasica), unde ti se pot elimina fibroamele si in unele cazuri chiar uterul, daca ai peste 40 de ani si nu mai doresti copii.

Mai exista alte 2 organe care pot fi afectate de virsul HPV: ovarele si trompele uterine, care pot face si ele chisturi si tumori, ori produce cancerul ovarian.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu ai un risc mai mare dacă ai aceste afecțiuni. Ai aceleași șanse ca o femeie sănătoasă sa faci cancer

| Robert2526 a răspuns:

Nu o baga in seama pe Violleta, e nebuna si nu stie despre ce vorbeste.

Raspunsul scurt este ca afectiunile indicate de tine nu cresc riscul de cancer de col uterin, dar riscul exista la orice femeie, din pacate. Fibromul uterin si ranile pe col sunt lucruri comune, foarte multe femei au asa ceva la un momentdat in viata