| Vivilica a întrebat:

Bună seara! Help.a scăpat cineva de hernie de disc fără operație? Am dureri Pe piciorul stang de 9 luni, nu trece cu nimic.se pare ca totul duce către operație. Știe cineva remediu,ceva, orice care ajuta? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Din punct de vedere medical, hernia de disc este o tasare prograsiva a discurilor dintre vertebre. Odata tasate, nu se mai pot detasa si fiind o boala prograsiva, devine din ce in ce mai rau. Operatia este cam singura solutie viabila pentru ca problema sa dispara.

| sweetys a răspuns:

Pana la operatie mai este chinetoterapia. Iti poți lucra muschii spatelui astfel incat sa sustina cat mai bine coloana. Dar doar un medic neurochirurg iti poate zice cu exactitate ce este de facut in urma unui RMN