| gigibecalifan a întrebat:

Imi este din ce in ce mai greu sa ma concentrez atunci cand invat ceva, fie ca este materie care imi place sau nu.Tot timpul imi zboare gandul in alta parte si ma simt stresat, ba chiar obosit.Acelasi lucru mi s-a intamplat si in clasa a 8-a, cand am dat examenele.Tot anul am fost stresat si in semestrul 2 imi era foarte greu sa invat la vreo materie.Acum resimt acelasi sentiment!

De obicei ajung la 3-4 de la liceu(sunt in clasa a 9-a).Ce ar trebui sa fac? Daca ma odihnesc vreo ora pierd timpul si nu mai am timp sa invat si sa imi fac temele.De obicei dupa ce mananc ma apuc de ele.Nici 5 minute nu pot sta concentrat cand invat, ce trebuie sa fac? Va rog sa nu imi recomandati pastile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Poti cere doctorului de famile sa iti recomande ceva pentru memorie.
Ori ceri un sfat direct la farmacie.
Dar cel mai indicat ar fi parerea medicului.
O seara bunahappy

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu te mai apuca de invatat dupa ce mananci. De obicei, majoritatea oamenilor dupa ce mananca se simt obositi si..adormiti. Dupa ce mananci, ia o pauza de o ora, doua si apoi apuca-te de invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ia niște vitamine.

| FlyProject554 a răspuns:

Ai pute sa iei niste pastile „Memo+"
dar ai grija daca nu continui sa le iei nu vei mai avea memoria la fel de buna ca inainte o vei avea chiar foarte slaba