| Eva28 a întrebat:

Buna seara,

In ultimele zile am avut urmatoarele simptome:

Durere de ovare(suportabila, constanta, totusi deranjanta; din cand in cand se intensifica brusc si se opreste la fel de brusc), senzatie de congestie la nivelul abodmenului inferior, sangerari in afara perioadei menstruale, secretii albicioase de consistenta albusului de ou, stare de slabiciune in tot corpul.

Mi-am facut programare la medicul ginecolog, insa doar peste 10 zile pentru ca abia atunci voi putea ajunge la dumnealui.

Tind sa cred ca ar putea fi vorba de o anexita, avand in vedere simptomele date.
Si intrebarea mea este: FAPTUL CA SE INTARZIE CONTROLUL MEDICAL SI IMPLICIT TRATAMENTUL pentru acest tip de afectiune, poate avea repercusiuni grave asupra sanatatii mele? Sunt constienta de faptul ca tratamentul ar trebui deja inceput, dar as vrea sa stiu parera voastra, referitor la gravitatea situatiei.

Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îmi "place" că postaţi întrebări destul de SERIOASE şi vă aşteptaţi ca nişte COPILAŞI de 10-18 anişori ( care sunt majoritari pe acest site, reprezentând 80 % ) să vă dea un răspuns corect/adecvat afecţiunii :)
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

DA, într-adevăr, poate fi vorba de o anexită ( răceală/inflamaţie la ovare ), sau chiar de chist ovarian :(

Oricare dintre acestea reprezintă o afecţiune destul de gravă, mai ales dacă se amână stabilirea diagnosticului şi începerea tratamentului.

Evident, în cazul unei anexite, gravitatea depinde şi de cauzele care au produs-o!

Dacă anexita respectivă este cauzată de o simplă răceală abdominală, atunci se va vindeca mai repede/uşor.

Dacă acea anexită este cauzată de o INFECŢIE ( cu transmitere sexuala: chlamydia, micoplasma, ureaplasma, gonoreea, tricomoniaza, etc. ), atunci NU va fi suficient acest tratament cu antibiotice orale, fiind NECESAR şi un tratament simultan cu ovule + tratament antiinflamator ( eventual, irigaţii vaginale cu Tantum Rosa ), etc.

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
poti merge la alt ginecolog starea ta e destul de grava.
O zi buna.