| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! In urmă cu 3 luni am demisionat având probleme de sănătate legate de mediul de lucru. Saptamana asta m-am reangajat tot în firma dar pe alta secție, principala atribuție a mea este de da de lucru în tapițerie la oameni și nu m-am descurcat deloc. Nu am putut să țin minte oamenii, nici ce trebuie sa fac, nici măcar lucruri simple. Am mai avut probleme de orientare în oraș, mă rătăcesc in locuri cunoscute, devin speriat și mă simt ametit, am făcut un Rmn cerebral cu rezultate normale, nu știu ce să fac. Am o s tare de tristețe și de multe ori mi-e greu sa nu plâng fara motiv, țin să menționez că am lucrat in firma 4 ani deci nu sunt într-un loc nou și totuși nu mă descurc, zici că sunt retardat, mă fac și de rușine, ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o problema psihica.
Mergi al un psihiatru, ca sa poti fii evaluat si primi tratament.

| haileewatson a răspuns:

Mergi la un psihiatru, poate ai o tulburare de care nici macar nu stii. El e suficient de pregatit sa te ajute!

| 29mai a răspuns (pentru haileewatson):

Poti sa fii bolnav psihic daca creierul este sănătos fizic?

| sadrian46 a răspuns (pentru 29mai):

Da. Dar ce înseamnă că creierul este sănătos fizic? Sunt 4 miliarde de neuroni cu mii de conexiuni între ei, almentați cu hrană și oxigen. Sunt miliarde de reacții fizico chimice acolo. Unde se termină sănătatea și unde începe boala fizică? De unde și cum știi că creierul estes sănătos fizic. Constați doar că la un moment dat nu mai funcționează cum trebuie și atunci presupui că poți rezolva problema chimic cu medicamente. Dar mai poți cu reorganizarea informației. Atunci acționezi asupra psihicului. Așa face psihologul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am patit asa si acum sunt acasa de prin februarie ii anxietatea cu atac de panica te simti asa fara chef dezorientatt trist n ai chef de nimic etc si eu am facut toate analizele. toate ies normale n are rost sa mai faci. ii anxietate trebuie la psihiatrie si iti da tratament pe 9 luni. eu iau seroxat pentru asa ceva si sa stii ca am iesit din starile alea. si mai stai acasa ca sa te simti tu cu tine linistit fara stres

| George12356456 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un psihiatru