| Andruta99 a întrebat:

Buna seara!
In urma cu cateva luni am fost operată de un fibroadenom mamar, confirmat prin extemporaneu si examen histopatologic, de aproximativ o lună am niste dureri si un disconfort la nivelul lui, mi se modifica mamelonul constant (se strânge asa) apoi revine la loc, ultima ecografie am facut-o in urma cu 2 saptamani si a iesit doar un proces inflamator, doamna dr a spus că este normal post operator, chiar si dupa 3 luni, mi s-a spus sa aplic Diclofenac.
Ar putea fi ceva grav? Am 24 de ani si nici un caz în familie de cancer.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diclofenac este un antiimflamator. Iti recomand sa-l folosesti sub forma de gel, aplicat exterior pe piele.
Daca-l folosesti, tesutul isi va reveni. In caz contrar, o inflamare indelungata poate provoca complicatii.

| Andruta99 explică (pentru Bula):

Ce complicatii ar putea apărea?

| Bula a răspuns (pentru Andruta99):

Pot aparea tumori.
Ai grija ca, de fiecare data cand faci baie sa-ti pipaiesti sanii, daca nz simti ceva nod in ele!
Daca simti ceva (chiar si mic, "nesemnificativ"), imediat ia legatura cu medicul tau!

| AnemonaP a răspuns:

Din moment ce un doctor a spus ca este normal, nu ar trebui sa îți faci griji happy

| Violleta2022 a răspuns:

Mamelonul se destinde si contracta la toata lumea, in functie de gradul de excitare sau de tempeartura corporala, a apei cu care te speli sau a camerei unde dormi.
Daca iti este frig, este evident ca se miscoreaza (se strange) dar daca iti este cald se relaxeaza si se mareste. La fel si cand esti excitata, se maresc mameloanele.

| Nirvanaaa a răspuns:

Foarte bine ca ai făcut ecografie, dacă erau ceva modificări serioase le-ar fi sesizat medicul. Atât timp cât este normal postoperator nu ai de ce sa iti faci griji, plus ca nu ai nici antecedente heredocolaterale de cancer mamar în familie deci e bine. Sănătate multa!

| Gabryel85 a răspuns:

Andruta, tu în decembrie 2019 aveai 20 de ani...nu ai crescut cam repede? Sau nu vrei să-ti dai vârsta reală? :-)