| Ioana1984 a întrebat:

Buna seara la mamici sau viitoare mamici. Vroiam sa stiu ce dimensiune ar trebui sa aiba un folicul pentru a fi numai bun de insemanare artificiala? La cati mm trebuie sa ajunga ca sa se rupa? Cam cat creste pe zi? Tinand cont ca eu fac stimulare, si il ajut sa creasca, deoarece nu am ovulatie.Va multumesc din suflet pentru raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ioana, sper sa-ti raspunda cineva. Dar sunt intrebari foarte tehnice, pe care numai un ginecolog le intelege si carora putini le stiu raspunsul. Eu personal, desi medic, nu il stiu (nu sunt ginecolog).

| MihaelaDart a răspuns:

Chiar daca este prea veche intrebarea, iti spun eu, caci eu tocmai ce am intrat in acest "program" de insamantare artificiala.
Medicul meu ginecolog mi-a zis ca cel mai bine e sa fie foliculul intre 18 si 20 mm. Trebuie ca medicul ginecolog sa iti faca echografie mereu pentru a vedea daca acesta a ajuns la marimea necesara.