| RexCuParuCret a întrebat:

Buna seara la toata lumea!
Am o problema de 5 luni beau 1 l de lapte pe zi doar ca de cateva zile ma doare burta dupa ce beau si ma simt umflat asa...
intoleranta la lactoza sigur nu am ca as fi murit pana acumalaughing
Ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| soloangel01 a răspuns:

Nu cred ca ai intoleranta la lactoza(ce important suna).De la atata lapte...te taie, daca ma intelegi.Ai consumat lapte in exces.Cel mai probabil de asta ai probleme.Incearca sa reduci cate putin din cantitatea de lapte care o bei(spun ''cate putin" deoarece s-ar putea sa se fi obisnuit organismul tau cu laptele, nu cred, dar sa fii sigur).

18 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu mori de la intoleranta de lactoza. se manifesta prin crampe abdominale, diaree etc

| RexCuParuCret explică (pentru BiuL):

Eram sarcastic (stiu nu-s haios deloc) ma refeream ca la cat lapte am baut eu trebuia sa mor...

| vangaelis a răspuns:

Cred că este vorba de colită de fermentație cel mai probabil.

| vangaelis a răspuns:

Mergi la gastroenterolog. În prima faza sistează consumul de lapte. În a doua fază ține comprese calde pe burtă.
Dar trebuie mers la medic de îndată.

| vangaelis a răspuns:

Tu ai intrebat "Ce ar putea sa fie?". Eu ti-am zis colica de fermentatie. Tu ai dat funda aluia care a raspuns "de la atata lapte...te taie" "deoarece s-ar putea sa se fi obisnuit organismul tau cu laptele". Tu ai citit ce a scris? Acelasi sfat ti-am zis si eu sa sistezi laptele si mergi la gastroeneterologie. Dar tu ai intrebat "ce ar putea fi" nu ce sa fac.winking o zi buna!

| soloangel01 a răspuns:

Eu cred ca este exagerat de mult lapte, baut.Nu inteleg de ce ai bea atat lapte, cel mult, bea 200-250ml dimineata si seara(cel mult, reduci la jumatate). Daca vrei sa consumi multe lichide consumand lapte, ai inteles total gresit.Se bea apa multa deoarece nu stiu cat % din corpul nostru este apa. Daca bei multa apa devii mai sanatos...sangele mai curat si alte chestii. Daca bei lapte in loc de apa...iti branzesti sangele si mori(glumesc). Incearca sa reduci cantitatea de lapte, sau inlocuieste-o cu apa.Raspunde-mi te rog! Sunt curios daca ai inteles ceva!

| RexCuParuCret explică (pentru soloangel01):

Nu ma intereseaza sa consum lichide eu consum lapte pentru calitatile lui nutritive.

| vangaelis a răspuns (pentru soloangel01):

Singura problemă la consumul mare de lapte este fermentația lactică. Problema este cauzată de dezvoltarea în exces a florei de fermentație.

| soloangel01 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Intr-adevar...laptele contine toate substantele necesare supravietuiiri.Dar tu nu bei doar lapte, mananci si altele.Iti propun sa iti iei cele necesare din alimente diferite. Daca consumi un aliment in exces...nu stiu ce se intampla, dar nu e bine.Nu ai probleme gastrice(inainte, ziceai ca (virgula) consumi de cateva luni lapte)? Nu probleme la ''scaun''? Intreb din curiozitate. Daca nu vrei, nu raspunzi.

| RexCuParuCret explică (pentru soloangel01):

De cateva zile am avut, nu stiu e posibil sa fie intoleranta la lactoza doar ca eu credeam ca te nasti cu ea.
Nu prea ma pricep eu nu am mers la un doctor de 5 ani...

| RexCuParuCret explică (pentru soloangel01):

Mersi de ajutor o sa incerc sa consum cate putin.

| soloangel01 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Nu cred ca ai intoleranta la lactoza(ce important suna).De la atata lapte...te taie, daca ma intelegi.Ai consumat lapte in exces.Cel mai probabil de asta ai probleme.Incearca sa reduci cate putin din cantitatea de lapte care o bei(spun ''cate putin" deoarece s-ar putea sa se fi obisnuit organismul tau cu laptele, nu cred, dar sa fii sigur).

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Poate fii intoleranta la lactoza. Exista diverse grade. Asa ca nu ai de ce sa mori. happy

| ashmeker a răspuns:

In alea 5 luni in care ai baut 1l de lapte pe zi ai crescut in inaltime
te rog raspunde

| RexCuParuCret explică (pentru ashmeker):

Nup, inaltimea e ceva genetic.
Laptele il beau pentru proteine, calciu si grasimi.

| dreamwave77 a răspuns:

Laptele nu e apa...
fermenteaza in stomac...plus ca e un mit ca aduce calciu...citeste te rog http://www.fitness-nutritie.ro/adevarul-despre-lapte-si-lactate/#

sau articolul meu in http://www.altamedicina.com/lactatele-controversate/

| vangaelis a răspuns (pentru dreamwave77):

Te-ai trezit domnule Gică contra să postezi aiureli. Într-adevăr laptele nu acoperă nevoile nutritive, nici nu se asimilează în organism brusc după consumul unui pahar de lapte.
În practica medicală, regimurile care includ lapte sunt dovedite eficiente.
În ulcer și gastrite, laptele calmează durerile gastrice.
În febră, un regim hidro-lacto-zaharat este la fel de eficient.

| dreamwave77 a răspuns (pentru vangaelis):

Ce inseamna pentru tine aiureli. ceva ce nu vezi la televizor?
sunt medic si de ani de zile ma preocupa problema nutritiei.
Dovezi, prietene, nu vorbe aruncate, ca e usor in spatele monitorului,
Hai la o intalnire face to face ai curaj?
De ce americancele fac osteoporoza desi consuma lactate? de ce cele din africa de sud nu fac osteoporoza desi nu iau asa zisul calciu din lactate?
exista rapoarte intre calciu, fosfor care trebuie sa fie optime,.
In lactate, inclusiv in lapte, calciul nu se absoarbe.
Dimpotriva..corpul se apara de aciditate (aciditate data de produse animale in general), prin scoaterea calciului din oase pe care il transforma in bicarbonat de calciu si hidroxid de calciu care va conveti acidul in baza, ca sa putem functiona, pentru ca noi ar trebuie sa avem corpul bazic si asa trebuie sa ramana daca vrem sa fim feriti de boli.
iti recomand pentru studii serioase pe care nu le vei vedea la TV.
Studiile ştiinţifice arată că în special cancerul de prostată la bărbaţi, cancerul de sân şi cel genital la femei, sunt cauzate de consumul de lactate specific romanilor. Referindu-se la acest aspect, d-na Virginia Faur, inginer chimist, doctor în fitoterapie şi fitoprotecţie alimentară, ne-a declarat: "Eu spun acest lucru de mulţi ani: consumul de lapte, este dăunător sănătăţii [...]
Laptele a fost "programat" de natură pentru ca vacile si oile să-şi hrănească viţeii, respectiv mieii. În molecula laptelui există o informaţie ereditară. Care animal mai consumă lapte după ce este înţărcat? Atunci de ce am consuma noi laptele acestor animale, din moment ce nici puii lor nu-l mai consumă după înţărcare?".

| vangaelis a răspuns (pentru dreamwave77):

În primul rând, nu mă uit la televizor.
În al doilea rând sunt cadru medical.
În al treilea rând subiectul propus de dumneata nu are legătură cu întrebarea userului.
În al patrulea rând nu mă ascund în fața monitorului și nici nu fac deplasări să mă întîlnesc cu persoane străine.
În al cincilea rând, ți-am prezentat unele indicații terapeutice ale laptelui.
În al șaselea rând, am specificat că aportul nutritiv al laptelui nu se asimilează în organism cu una, cu două.
În al șaptelea rând, într-adevăr în ziua de astăzi este problema laptelui de consum din comerț se datorează altor factori (poluanți, chimici, hormoni, etc)
În al optulea rând, dacă tot pretinzi a fi doctor ar trebui să știi că frecvența osteoporozei este de parte feminină, de regulă în rândul albilor și asiaticilor iar anumite afecțiuni de genul diabet zaharat de tip I, artrita reumatoidă, boli inflamatorii intestinale, dereglările hormonale {menopauza, etc}) sunt legate scăderea densității osoase. Ca fapt divers, persoanele din SUA se confruntă acestea conform Organizației Mondiale a Sănătății.