| XNICU a întrebat:

Buna seara,pe mine ma cam dor rinichii,gen la spate jos si cand ma misc ma doare,ma inteapa,nici in pat nu prea pot sa stau bine,pastile am tot luat dar nu mi trece,am fost la doctor, ecografie,radiografie si mi-a spus ca sunt perfect sanatos,ca am fierea perfecta,efectiv nimic n-am, a spus ca n-a mai vazut asa baiat perfect(am 19 ani),deci sucuri cu acid beau rar,mai mult fuzetea,nestea astea beau, de sare ma feresc ca nu mi palce sarat deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca medicii spun ca nu ai nimic la rinichi, fiind perfect sanatos, de unde stii tu ca te dor rinichii?

Poate te doare muschii spatelui, sau coloana, de la efort fizic, de la ridicat greutati sau de la dormit intr-un pat cu saltea foarte moale, care iti afecteaza coloana.

Culca-te pe jos, pe podea, dormind pe o patura pusa direct pe covor, si in cateva sau saptamani, vei observa ca durerile de spate dispar.

| ioana748 a răspuns:

Ia in considerare raspunsul lui Mindfulness.

| Mindfulness a răspuns:

Daca nu ai pietre la rinichi atunci nu e la rinichi problema,sau medicul ăla nu și-au făcut bine datoria. E posibil sa ai probleme lombare, cu coloana și să le confunzi cu durere de rinichi, in acest caz un neurolog îți poate confirma printr-un RMN daca ai sau nu probleme cu coloana. Așa a debutat la mine lombosciatica cu dureri in zona lombara prin iradieri in tot piciorul, acum vad că nu prea mai am probleme doar daca dorm aiurea.
Poate fi și o infecție sau răceală, orice poate fi luat în considerare. Mai mergi la încă un specialist!

| XNICU explică (pentru Mindfulness):

Uneori poti sa diferentiezi durerile, si simt asa ca parca rinichii sunt, cred ca sunt umflați sau cv, cand ma misc in pat sau ma aplec ma doare fix jos in spate, asa de fel am fost sportiv si e ciudat sa ma doara fix coloana

| Mindfulness a răspuns (pentru XNICU):

Daca ești predispus genetic nu contează ce faci.