| Deea0108 a întrebat:

Buna seara! Poate găsesc pe cineva aici care a fost într-o situație asemănătoare. De aproape 3 luni fetiței mele îi apar vanatai fara sa se lovească. Au apărut pe mâini, câteva pe spate și foarte multe pe picioare. Acum câteva zile aproape că au dispărut și dintr-o din nou au apărut câteva pe picioare. Am fost la doctor și acolo am făcut niște analize de sânge. Analizele au ieșit relativ bune, sunt foarte puțin modificate hemoglobina eritocitara și concentrația media a HB/ eritocit, eozinofilele sunt puțin peste limita admisă și VSH destul de mare. M-a îndrumat la un pediatru specialist in hematologie....Acum aștept cu nerăbdare programarea pentru a mă liniștiți in privința copilului meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita sa ii dai pastilele astea prea des- aspirină, ibuprofen, naproxen, celecoxib, fenoprofen)

Poate fi și din cauza deficienței de vitamina C, K

Sau poate semnaliza o boala autoimună gravă numita: Purpura Trombocitopenică Imună!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau de situatia fetitei tale si nu as vrea sa te sperii, dar cunosc un caz al unei fetitei de 2 ani careia ii apareau vanatai pe corp fara sa se fii lovit si la analize foarte amanuntite i-au descoperit leucemie.
Sper din toata inima sa nu fie cazul fetitei tale, ci ceva foarte simplu si usor de corectat si vindecat.
Sanatate multa!