| anonim1 a întrebat:

Bună seara, poate ma ajutați cu o problema de sănătate, de 2 ani am asa niște palpitatii la efort,în repaus depinde cum ma prinde,am fost la Oradea la cardiologi o zis ca nu am nimic, o zis sa consult un psihiatru,am fost la cluj la cardiomed ekg brd minor,ecocord bun,am făcut test de efort și am avut un triplet supraventricular, fara modificari ischemice, am primit propanolor 10 mg dimineata 10 mg seara, extravalerian cardio, si magnerot de 2 ori pe zi, am purtat holter ekg și acolo mi-o ieșit 1700 batai ventriculare ectopice,am fost cu rezultatul holterului la medic aritmolog de la institutul inimii din Cluj s-a uitat peste rezultatul holterului și o zis ca nu ii nimic grav,o zis sa nu iau nici un tratament cu propanolor ca nu ii nevoie,eu nu mai știu ce sa ma fac, am asa o stare proasta, când îmi iau pulsul bate inima de 10 ori pauza o bataie, bate de 50 de ori pauza o bataie,îs foarte îngrijorat și speriat,iau și alprazolam ma mai linisteste un pic,parca am si asa uneori niste dureri/intepaturi in piept,anul trecut am facut ceva analize, colesterol 198, triglicedide 70, glicemie 100, am 1, 75, 103 kg,regim nu tin deloc,ba mai mult mananc si seara inainte de culcare,mai beau cola/pepsi, nu îs bun de nimic, nici la servici nu mai dau randament

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

În primul rând ar trebui să faci o schimbare a stilului tău de viață. Acesta e colesterolul total? LDL cât este? HDL? Poți spune şi celălalte analize? Glicemia este luată când posteai? Dar HbA1c este în analize? Tensiunea ai măsurat-o?

Ai foarte multe riscuri în ce priveşte un eveniment cardiac şi trebuie să se întâmple ceva major cu tine ca să îl eviți.

Îți trimit un mesaj privat unde pot să îți dau un mail unde să îmi trimiți toate analizele să mă uit pe ele.

Dacă nu pot să trimit mesaj privat, dă-mi tu unul şi îți răspund cu mail-ul meu.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Nu îți pot trimite mesaj privat. Aştept să îmi scrii tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai aici este vorba de obezitate morbida la 103kg si 1.75m si te mai miri de ce inima ta bate atat de rau, cand o ai infasurata in grasime?
Solutia este simpla: fa sport si ajusteaza-ti caloriile pe care le manaci, ca ai nevoie sa pierzi aproape 50kg.