| Deadman113 a întrebat:

Buna seara, prezint in spatele lobului urechii drepte o formațiune ciudata careia nu i-am dat de cap. Acest bulb simt cum imi pune presiune in toata ziua urechii, gatului si se simte deranjant, ba mai mult, fiind destul de maricel consider ca afectează si urechea interna si trompa lui Eustachio intr-un fel deoarece simt cum stagneaza aer acolo, urechea imi este infundata, la unele miscari ale capului durerea e foarte intensa intr-o anumita pozitie. Am fost la ecografie de parti moi si mi-a zis ca e un chist sau lipom, am document pe asta, am fost la un dermatolog sa il scoata, m-a trimis la un doctor plastician chirurg, aici acesta a zis ca de fapt asa imi e mie cartilagiul urechii, acesta neputand sa il scoata ca un chist obisnuit ca e lipit oarecum de ureche in interior, am fost si la orl mi-a zis ca aceasta formatiune putin probabil sa ma afecteaze. Cu alte cuvinte am fost diagnosticat cu superficialitate, si problema mea tot a ramas, si sunt sigur ca de la aceata formatiune ciudata pornesc simptomele, simt asta, imi simt corpul. Intrebarea ar fi ce sa fac, la ce medic sa apelez, pentru ca ma deranjeaza si in acelasi timp si ingrijoreaza. Ma gandeam la un CT ureche interna, acolo s-baie vedea daca cumva formatiunea aceasta pune presiune pe trompa lui Eustachio, etc. Mulțumesc pentru raspunsuri si sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SlenderMan299 a răspuns:

Poti incerca si un consult ORL. Având in vedere că, din spusele tale este vorba și de ureche.